Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В "Сто-лица култура" през Пловдив към Итака

| обновено на 04.03.19 в 10:54

Във второто издание на съвместното предаване на програма "Хоризонт" на БНР и Радио Пловдив "Сто-лица култура" насочваме внимание към ключовото театрално събитие на Пловдив - Европейска столица на културата: - театралният проект  "Одисей". 

В 2019 - от Омир до пътуващия човек и Европа днес -  в разговора на водещата Ирина Недева с автора - писателя Александър Секулов, с директора на Драматичен театър Пловдив Кръстьо Кръстев и с Валери Кьорлински, бивш директор на фондация "Пловдив 2019".  

Какво можем да научим от старите инструменти от Античността до днес ще ни каже гръцкия музикант Янис Пантазис – в интервюто на Кремена Данева. 

Към основите на мита и тайната на днешните сирени и съвременните изкушения ще ни поведе Тео Абазис-  зам. - художествен ръководител на гръцкия национален театър. Ще помисли ли Фондация Пловдив 2019 как представлението Одисей да стигне до повече хора или повече хора да стигнат до него - очаквайте разговора и с Гина Кафеджиян от  Пловдив 2019 в студиото на специалния проект на програма "Хоризонт" и Радио Пловдив 100-лица (столица) Култура: Пловдив 2019.

Изкуството в Столипиново и Столипиново на арт-сцената - специален репортаж на Кремена Данева за това как изкуството да излезе от главната улица и да стигне и до периферията на града.

Как проектът Европейска столица на културата ще превърне посетителите в туристи и какво ще е отражението на Пловдив 2019 върху туризма - интервю на Мила Младенова с Любозар Фратев.

Между Истанбул и Париж - какво съвременният пътешественик ще открие повече от някогашния Евлия Челеби зад силуета на двете минарета в Пловдив и как те се вписват в Европейската столица на културата - разговор с проф. от НХА Любомир Миков, изследовател на османската архитектура.

Между градовете - Пловдив, България и Тулн, Австрия - скулпторът Атанас Колев за своите музикални скулптури след откриването на ретроспективната му изложба.

Бъдете с нас от 10.00 до 12.00 час . Водещ - Ирина Недева.
Цялото предаване на 4 март 2019 г. може да чуете в прикачените файлове. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Изобилие и морско синьо във „Вход свободен“

Днес говорим за изобилие. Събитието “Как да отключим изобилие?“ е тази неделя, 23 февруари, с вход свободен. Наш гост е психологът Петя Горчева. На 22 февруари имаме възможността да ви поканим на дебютната изложба в Пловдив, на Илиана Цветкова, “Azur 420”. Повече от разговора ни с нея, след 14 часа. Очаквайте и рубриката..

публикувано на 20.02.25 в 09:30

ФинансираНЕ и политизираНе „Точно днес“

Втори бойкот на хранителните магазини организират четири организации точно днес. Време не само за равносметка, но и здрав разум. На този фон управляващата коалиция на ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН правят плахи опити да представят нов проект на бюджет, който дава щедро на едни, а на други – не. За финансите и опитите за политика ще говорим в утрото..

обновено на 19.02.25 в 16:57

(Трябва & Няма) да платим „Ден след ден“

Заветите на Левски: знаем ли ги, разбираме ли ги, следваме ли ги? Защо се сещаме за Апостола само два пъти в годината? Можем ли да се измерваме с неговия аршин и да постигнем идеала му за силна и независима България? Отговори търси в репортажа си Димитър Владимиров , който разказва за поклонението пред паметника на Левски в Пловдив. Пари,..

публикувано на 19.02.25 в 14:51

За най-обичания национален герой днес във "Вход свободен"

Днес, когато се навършват 152 години от гибелта на Апостола, прекланяме глави пред делото на най-светлата личност в нашата история!  За усещането да носиш Левски в сърцето, във вените ти да тече неговата кръв, да гориш с онзи пламък, с който е горял и той, разказва Христина Богданова - прапраплеменница на Васил Левски. Приликата е повече от поразителна -..

публикувано на 19.02.25 в 09:30

"Точно днес" - памет и политика

В утрото на 19 февруари продължават възпоменателните прояви в памет на Васил Левски. През последните години годишнината от обесването на Апостола на свободата се чества в два поредни дни, тъй като едни смятат, че по нов стил  това е 18-и февруари, а други – 19-и февруари. 152 години след бесилото си спомняме за делото на Левски и неговите завети...

публикувано на 18.02.25 в 17:00