Икономическият анализатор проф. Боян Дуранкев коментира обръщението на френския президент Макрон към европейските граждани за нов европейски ренесанс, което той направи в безпрецедентно писмо , без посредничество на други европейски лидери.
От предложенията в писмото от пет страници, проф. Дуранкев анализира идеята за обща минимална европейска заплата.
Той припомни, че по-ниска от българската минимална работна заплата - 560лв. в Европа няма и в следващите пет години няма и да има. / И в Турция е по-висока/ . Следващите страни доста ни изпреварват, с около 500 евро, но не Румъния е следващата страна, а Латвия, след това са Румъния и Унгария.
Между 500 и 800 евро са заплатите в страни като Хърватия, Словения, Естония, Гърция. Следват огромна група страни със заплати над 1000 евро, като абсолютният отличник е Люксембург с минимална работна заплата от 2100 евро.
Проф. Дуранкев подчерта, че големия въпрос, който поставя Макрон е дали е възможно европейски страни, членки на ЕС, т.е. на клуба на богатите, да бъдат по-зле, отколкото съседни страни и възможно ли е да има хора с по-нисък жизнен стандарт, отколкото преди. През 1990г. се оказа, че в България има мизерстващи, страдащи и бедстващи в Европейския съюз. С най-тежко положение България, Латвия, Румъния и Унгария- колкото и да я хвалим.
Затова казуса, която поставя Макрон, за България е цного ценен, защото в България от 15 години, още преди влизането ни в ЕС, се говореше за догонващо развитие, както икономическо, така и социално. Нещо, което не се случи, независимо че управляващите политици, докато са управляващи, твърдят, че България е прекрасен пример. Не, не е пример.
Затова, това, което поставя Макрон е, такива жалки страни, като България, Латвия, Румъния, Унгария, е да достигнат в следващите 10-тина години, над средната заплата за ЕС над 500 евро.
Дуранкев припомни, че в тази ситуация за България, поради плоския данък, приет от БСП и ДПС, богаташите ще продължат да богатеят, а за обикновените граждани, този процес ще върви доста по-бавно.
Реакцията на българския бизнес, който се обяви против тази идея, Дуранкев коментира с това, че ако това се приеме, няма да е приятно за бизнеса, защото няма вече да може да си купуват нови сараи , ТЕЦ-ове и т.н., и определи , че осъществяването на тази идея е напълно възможна за ЕС.
Интервюто с проф. Дуранкев е в звуковия файл.
Мемориална плоча в памет на репресираните от комунистическата власт тютюноработници при стачката през 1953 г. беше открита в Пловдив по инициатива на Съюза на офицерите от резерва „Атлантик“ и Клуб на жените ДСБ Пловдив, с подкрепата на Министерството на отбраната. Пловдивската стачка през 1953 г. е стачка на тютюноработничките срещу..
Делото в Административния съд в Пловдив за това дали кариерите за инертни материали над Белащица могат да възобновят работа бе отложено за декември. Това съобщи а двокат Снежана Стефанова в програма "Ден след ден". На днешното заседение бе изслушана тройна експертиза от специалисти по водите, която казва ,че по никакъв начин кариерната дейност..
БДЖ остава монополист в обществената услуга за превоз на пътници. Това е регламентирано от решение на служебното правителство от 30-ти октомври. В същото време Синдикатът на железничарите към КНСБ поиска среща с транспортния министър Красимира Стоянова, която в медиите обяви, че ще разделят жп маршрутите на три лота. " Дошло е време за..
Община Хисаря планира да повиши 3 местни данъка - такса смет, туристическия и патентния данък на територията на Хисаря и 11-те населени места в общината. Предложението е публикувано за обществено обсъждане на сайта на общината. Туристическият данък за категория „1 звезда“ се променя от 0,47 лв. на 1.00 лв; категория „2 звезди“ – от 0,58 лв...
Увеличената с 16 милиона лева план- сметка за поддържане на чистотата на Пловдив за 2025-та година ще гарантира по- добро изпълнение на дейностите по метене, миене и извозване на отпадъка, заяви в предаването „Точно днес“ заместник - кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Проектът на документа е в процес на обществено обсъждане и..