Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В "Звукът на киното" пускаме слънчевата светлина

| обновено на 01.08.20 в 08:05

Пригответе се за хипи преживяване в "Звукът на киното" в събота след новините в 8.00 часа. Тази седмица ще пускаме слънчевата светлина, защото ще слушаме музиката от филма "КОСА"/ "HAIR".

Култовият за поколения филм на Милош Форман е базиран на популярния едноименен мюзикъл и заснет дванадесет години след премиерата на пиесата на Бродуей. 

Най-общо филмът разказва за хипи поколението, отношението му към войната във Виетнам и за ... безсмислието на войната въобще. 

Думата „Hippie“ идва от негърския диалект и означава „някой, който е винаги нащрек“, т.е. чувствителен и сензитивен човек. Такива се и героите на филма с тяхното отношение към приятелството, справедливостта, войната и живота в Америка на 60-те. 

За българския зрител, където филмът пристигна 10-ина години след появата му на екран, по времето на зрелия или по-точно попрезлерия социализъм на 80-те, "Коса" е не само откровение и поглед зад завесата на лицемерието и лъжата, а направо един нов и непознат досега свят. 

И то не само заради слогана „MAKE LOVE – NOT WAR", сексуалната революция или досега до магията и внушението, която сътворява невъзвращенецът, избягал от рая на соцлагера Милош Форман... 

А главно заради своя човешки морал и истински ценности, с младежкия си плам в защита на всяка правдива кауза и приятелство, без идеологически обвързаности и клишета. Така, както го правеше и Джон Ленън в своите песни... 

Това внушение беше толкова истинско и могъщо и заради музиката на "Коса". Музика на светлината, приятелството и истината, музика олицетворяваща хипи културата, със своя стремеж към повече свобода, любов, разбирателство и човечност.

Любопитно е, че автор на тази музика е канадец. Това е Галт Макдермот, който превърна парчето "Let the Sunshine In" в химн на всички пацифисти, а защо не, дори и на американската армия :)

Филмът "Коса", чиято музика поколението на 80-те знае наизуст, е номиниран за наградата „Сезар“ за най-добър чуждестранен филм, както и за наградата „Златен глобус“. Чуйте целия саундтрак на "Коса" тази събота, 14 април, след новините в 8.00 часа по Радио Пловдив.



Aquarius

I got life

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ранно утро с "Шейкър"

Последно неделно утро от януари! Споделяме го с хубава музика, приятни и полезни теми и компетентни събеседници. Срещаме ви с поетесата Гергана Танчева, която  се обръща към писането след поредица от житейски изпитания, за да открие в поезията нещо отвъд хобито. Автор на един роман, сборник с приказки и стихосбирка, Гергана става създател и на..

публикувано на 25.01.25 в 16:05

Проф. Александър Кьосев гост на "Срещите" тази събота

"Стени" - така нарекоха първия фестивал за европейска солидарност организаторите в София и за разсъждаваха ЩО Е ТОВА ЕВРОПЕЙСКА СОЛИДАРНОСТ. И като как ще се случи когато национализмите и популизмите вече строят нови стени.  Когато греховете на ЕВРОПА все още не са забравени, а и различните културни "наследства" трудно предлагат единство...

обновено на 25.01.25 в 10:17

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

обновено на 24.01.25 в 17:13

Онлайн и присъствено в "Ден след ден"

От сряда пловдивските ученици минават на онлайн обучение, което ще продължи пет дни, а след тях идва и междусрочната ваканция.  Днешните решения на Областният щаб за грипа обобщава Даниела Добрева.  За готовността на ученици и учители да преминат обучението в края на първия срок в електронна среда, точно когато се оформят оценките разговаряме с..

публикувано на 24.01.25 в 14:56

Усмихнат петък с "Вход свободен"

Днес каним всички малчугани да развихрят въображението си и да участват в  тематично  ателие за оцветяване  на водолюбиви птици, риби и други водни обитатели, домакин на което ще бъде Природонаучния музей. Събитието е посветено на Световния ден на влажните зони, който се отбелязва на 2 февруари. През 1971 година в град Рамсар (Иран) се подписва..

публикувано на 24.01.25 в 09:30