Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ден след ден" - "алафранга" и както обикновено

Десетки нарушения отчитат пътните полицаи при проверките, които започнаха вчера в националната акция за безопасност на движението. Обезпокоителното е, че в повечето случаи става дума за сериозно превишена скорост- знак, че Пловдив основателно е в челото на класацията за тежки пътни инциденти.

Педиатри в столицата протестираха за по-добри условия на работа, въпреки, че на вчерашната си среща с тях здравният министър увери, че решения на проблемите вече се търсят. Педиатричните клиники се натоварват и със социални функции. Това ни припомня случаят със седемгодишно момиченце със сърдечни проблеми, настанено в клиниката по педиатрия на УМБАЛ „Свети Георги“, чиято майка първоначално искаше да го изостави, а после все пак реши да размисли.

По френски образец или „алафранга“ започват да се обличат, да обзавеждат къщите си и да се забавляват по-заможните и търсещи по-висок обществен престиж пловдивчани в средата на 19 век. Изложба за навлизането на стила „Алафранга“ представя Етнографският музей в Пловдив.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

ФинансираНЕ и политизираНе „Точно днес“

Втори бойкот на хранителните магазини организират четири организации точно днес. Време не само за равносметка, но и здрав разум. На този фон управляващата коалиция на ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН правят плахи опити да представят нов проект на бюджет, който дава щедро на едни, а на други – не. За финансите и опитите за политика ще говорим в утрото..

обновено на 19.02.25 в 16:57

(Трябва & Няма) да платим „Ден след ден“

Заветите на Левски: знаем ли ги, разбираме ли ги, следваме ли ги? Защо се сещаме за Апостола само два пъти в годината? Можем ли да се измерваме с неговия аршин и да постигнем идеала му за силна и независима България? Отговори търси в репортажа си Димитър Владимиров , който разказва за поклонението пред паметника на Левски в Пловдив. Пари,..

публикувано на 19.02.25 в 14:51

За най-обичания национален герой днес във "Вход свободен"

Днес, когато се навършват 152 години от гибелта на Апостола, прекланяме глави пред делото на най-светлата личност в нашата история!  За усещането да носиш Левски в сърцето, във вените ти да тече неговата кръв, да гориш с онзи пламък, с който е горял и той, разказва Христина Богданова - прапраплеменница на Васил Левски. Приликата е повече от поразителна -..

публикувано на 19.02.25 в 09:30

"Точно днес" - памет и политика

В утрото на 19 февруари продължават възпоменателните прояви в памет на Васил Левски. През последните години годишнината от обесването на Апостола на свободата се чества в два поредни дни, тъй като едни смятат, че по нов стил  това е 18-и февруари, а други – 19-и февруари. 152 години след бесилото си спомняме за делото на Левски и неговите завети...

публикувано на 18.02.25 в 17:00

"Ден след ден" на 18 февруари

В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна дискусиите за това какво да включва споразумението за мир стигнаха и до най-чувствителната част-възможното изпращане на миротворчески сили в Украйна. Европейските страни реагират противоречиво, а днес българският президент каза, че е категорично против изпращане на български войници в..

публикувано на 18.02.25 в 14:13