Започват геофизични проучвания на най-стария тракийски център в България, който се намира край карловското село Васил Левски. Проучванията се извършват на площ от 15 декара със специализирана техника от Минно-геоложкия институт, съобщи ръководителят на разкопките доц. Костадин Кисьов, директор на Регионалния археологически музей в Пловдив.
Целта е да разберем колко е площта на укрепената част – т.нар. цитадела, общата площ на града, както и на каква дълбочина са построени градежите и стрктурите на целия тракийски център, обясни Кисьов.
Проучванията ще се правят в периода юни – август, така че в края на периода да се изясни какви разкопки предстои да се правят на терен. За геофизичните проучвания община Карлово отпусна 35 000 лв. от бюджета си.
Селищният тракийски център край село Васил Левски най-вероятно е бил административно и политическо средище на някой от най-ранните царе на Oдриското царство в край на VІ началото на V в.пр.н.е., в който са живели и пътуващи гръцки майстори, често наемани от тракийските царе за строителство на гробници или укрепителни съоръжения.
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..
Бачковската света обител посрещна деца от последните групи на детските градини в селата Белащица и Марково. Поводът за посещението бе Деня на християнското семейство и на православната християнска младеж, който се чества днес. Малчуганите бяха посрещнати в манастирската църква „Успение Богородично“ от отец Евтимий. Той се обърна към децата с „добре..
Община Карлово сключи договор с Регионалния археологически музей в Пловдив за проучването на тракийско селище край с. Васил Левски . Разкопките ще започнат най-рано след месец, а финансирането им се подпомага с пари от общинския бюджет. Отделно са заложени и средства за следващите 5 години за изработването на теренни карти с находките от..
Кои са пловдивските обекти в археологията на 2019 година? Разговор в програма "Точно днес" на Радио Пловдив с доц. д-р Костадин Кисьов , директор на Регионалния археологически музей-Пловдив. Той разказва за трите важни археологически проучвания, които ще се случват - на най-голямата могила Малтепе, на най-древния тракийски град у нас до село..