Започват геофизични проучвания на най-стария тракийски център в България, който се намира край карловското село Васил Левски. Проучванията се извършват на площ от 15 декара със специализирана техника от Минно-геоложкия институт, съобщи ръководителят на разкопките доц. Костадин Кисьов, директор на Регионалния археологически музей в Пловдив.
Целта е да разберем колко е площта на укрепената част – т.нар. цитадела, общата площ на града, както и на каква дълбочина са построени градежите и стрктурите на целия тракийски център, обясни Кисьов.
Проучванията ще се правят в периода юни – август, така че в края на периода да се изясни какви разкопки предстои да се правят на терен. За геофизичните проучвания община Карлово отпусна 35 000 лв. от бюджета си.
Селищният тракийски център край село Васил Левски най-вероятно е бил административно и политическо средище на някой от най-ранните царе на Oдриското царство в край на VІ началото на V в.пр.н.е., в който са живели и пътуващи гръцки майстори, често наемани от тракийските царе за строителство на гробници или укрепителни съоръжения.
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..
Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..
Виртуозната цигуларка Лия Петрова е първият гост-солист на Оркестъра на Опера Пловдив през 2025 година. Симфоничният концерт в Дома на културата „Борис Христов“ ще бъде дирижиран от австрийския диригент и пианист с руско потекло Алексей Корниенко - преподавател в Държавната консерватория на Каринтия (Kärtner Landeskonservatorium), съосновател..
Община Карлово сключи договор с Регионалния археологически музей в Пловдив за проучването на тракийско селище край с. Васил Левски . Разкопките ще започнат най-рано след месец, а финансирането им се подпомага с пари от общинския бюджет. Отделно са заложени и средства за следващите 5 години за изработването на теренни карти с находките от..
Кои са пловдивските обекти в археологията на 2019 година? Разговор в програма "Точно днес" на Радио Пловдив с доц. д-р Костадин Кисьов , директор на Регионалния археологически музей-Пловдив. Той разказва за трите важни археологически проучвания, които ще се случват - на най-голямата могила Малтепе, на най-древния тракийски град у нас до село..