Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бъдещето ще покаже защо сега папата посещава Балканите

| обновено на 06.05.19 в 19:46


Интервю с доц. Кирил Карталов – член кореспондент на Папския комитет за исторически науки във Ватикана

Възможно ли е различията между Православието и католицизма да бъдат преодолени?

Винаги трябва да вярваме, че е възможно да бъдат преодолени тези различия. И най- ценното е да следваме една практическа идея за сближаването на двете традиции в Християнството, защото това са двете страни на една и съща монета, както и двата дроба, без които един пълноценен християнин не може да се диша, както казва папа Йоан Павел Втори през 1980 година – десетилетие преди падането на Берлинската стена. 17- век се смята за Златния век на българските католици – Петър Парчевич, Филип Станиславов, Петър Богдан. Това е век преди освобождаването на България. В тази връзка смятам, че ние сме  една държава, народ, култура, която може да допринесе за този диалог, кактои за бъдещето на Европа, защото християнските корени са най- здрави.

Мисията на папата е преодоляването на различията между християните. Светият отец има добри лични отношения с духовните водачи на другите църкви. С добри лични отношения ли ще се преодолява схизмата?

Това е определено интересен и успешен подход и то най- добрият в съвременния свят и човешки отношения. Това е т. нар. Практически икуменизъм. С тези  лични отношения, с примера отдолу – нагоре, без да се чака едно сближаване на канонично и доктринално ниво, да се създаде един контекст, в който всички са съпричастни и всички се чувстват събратя. 

Папа Франциск продължава традицията на монсеньор Ронкали, който става българския папа Йоан ХХIII, разбира значението на това да се сближат и преодолеят различията на католици и православни. В своята Енциклика "Мир на земята" той казва, че трябва да се преодолеят различията между хората като намират това, което ги сближава, а не разделя. Това е заветът, който папа Франциск спазва в своите послания и действия.

Смятат папа Франциск за тих революционер, наскоро консерватори - католици поискаха той да бъде обявен за еретик.  Кой ще надделее?

Няма как да бъде прогнозирано това. Но в такива празнични дни – това, което той прави е свързано с добруването  на човека. Естествено когато човек прави реформи има доволни и недоволни. Мисля, че крайният резултат ще бъде в най- оптимистичен заряд.

Защо папата идва сега у нас, в Северна Македония и Румъния?

Това, което ние ще видим в бъдещето ще даде отговор защото папата идва сега. Една от големите линии на понтификата на Франциск е да обръща внимание на периферните и конфликтни зони в света Балканите са едни от тях. Идвайки тук и в съседните страни, това е и сигнал, че тези зони имат място на планетата. Дори от тези зони да започне една нова вълна и една по- революционна мисъл, която всъщност да покаже, че нещичко е свързано със западния контекст на глобализацията,  но това ще го осетим в близкото бъдеще. Всеки папа от последните понтификати има мисията и на геополитик, не само Франциск.

Кое е най- силното послание на папа Франциск в България?

Всички послания на папата са силни. Пред очите ми все още е седналият в трона Франциск пред иконата на Светите братя Кирил и Методий. Гледката  е запомняща. Това показва, че всичко може да бъде преодоляно, хубавите думи, които призовават да се обединеним в добротата и преодоляването на бедността.  Най- вече вниманието, което обръща към младите. Това са много ценни послания, които трябва да бъдат разбрани в дълбочина и да са пътеводител затова, което предстои да се случва.

Каква е приликата и разликата в посещението между папа Йоан Павел Втори и папа Франциск?

Франциск казва, че е поклонник и пилигрим, който върви по една утвърдена от Йоан Павел Втори пътека. Добротата и смирението, което излъчват двамата, дава вътрешно спокойствие и оптимистичен поглед още папи да идват в България.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Михаил Кръстев

Имаме проблеми с управлението на публичните финанси

Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет?  Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на  Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..

публикувано на 20.12.24 в 09:50

Благотворителен концерт в подкрепа на 11-годишната София

Благотворителен коледен концерт в подкрепа на 11-годишната София ще се проведе тази вечер от 18 часа във физкултурния салон на Основно училище „Елин Пелин“ в Пловдив. Паралелно с това учениците набират средства и в коледен базар, който стартира в началото на седмицата . Дарения за лечението могат да бъдат направени и по банков път, както и..

публикувано на 19.12.24 в 16:47

Младият предприемач на Пловдив "омагьосал" самия Илон Мъск

Първата награда в тазгодишното издание на конкурса "Млад предприемач" на Пловдив спечели Любомир Владимиров с авторската си разработка за автомобилен симулатор. "Това е един проект, в който истински коли са трансформирани в много реалистични симулатори. Качвате се в истинска кола и имате възможност да усетите физиките, които бихте усетили на..

обновено на 19.12.24 в 15:58

И болници търсят помощ от фондация "Заедно за доброто"

В края на месец март разказахме за млад мъж от първомайското село Бяла река, който събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 9 месеца по-късно той вече е учредил благотворителна фондация и в началото на следващата година възнамерява да открие склад, в който да се събират помощните средства, които..

обновено на 19.12.24 в 11:36

Успешни образователни практики в ПГ по дървообработване

В последната ни рубрика за успешните образователни практики ще Ви разкажем за Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ в Пловдив. Учебното заведение участва в проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“. Той се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се..

публикувано на 19.12.24 в 10:24