Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разликата между най- скъпия и най- евтин труд у нас е шест пъти

2442 лева е сумата за едно четиричленно семейство, показват изчисленията на КНСБ. Такъв стандарт имат едва 1/3 от българските граждани. Реалният доход на лице от домакинство достига 278 лева на човек в семейството, което е двойно по- малко от необходимото. 

Твърде висок е относителният дял на разходите за живот на българските домакинства. 30% са за храна, 15% са за комуналните сметки и се налагат ограничения за транспорт, развлечения, облекло. 

Това показва доста напрегнати семейни бюджети, обобщи директорът на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ Любен Томев.

За да стигнем 60% от жизнения стандарт на средните европейци заплатите трябва да растат с 12-15% на година.

Запазва се тенденцията в IT сектора да са най- високите заплати, най- ниски са в ресторантьорския бранш. Няма промяна и при регионалните различия. С най- високи доходи са работещите в столицата, най- ниски за заплатите в северозападна България. Разликата е два пъти. Пловдив е областта с най- висок темп на нарастване на заплатите, отбелязва синдикалистът.

Проблем в България е огромната разлика между най- високо и най- ниско платените дейности 6 пъти. Социалното неравенство пречи на общия растеж, коментира синдикалистът. Няма и тенденция към сближаване. Неравенствата достигат равнища от третия свят.

Едва 30% от от работещите в страната са обвързани със КТД със своя работодател, показва статистиката  на КНСБ. По този показател значима значително изоставане с най- развитите страни, където тази практика доближава 100%. Любен Томев посочва, че там където има колективни договори заплатите са с 10-12% по- високи.

Основен риск пред покупателната способност на българите е предстоящото увеличение на енергията. Това има и косвено отражение върху стандарта на живот, защото следва поскъпване на стоките, заради увеличените разходи за производството им.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

На 29.11. се чакат пробите за чума по овцете от бг лаборатория

След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби.  Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през  годините се е наложил..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

Карловски студент със стипендия от Софийския университет

Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...

публикувано на 27.11.24 в 13:55