Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разликата между най- скъпия и най- евтин труд у нас е шест пъти

2442 лева е сумата за едно четиричленно семейство, показват изчисленията на КНСБ. Такъв стандарт имат едва 1/3 от българските граждани. Реалният доход на лице от домакинство достига 278 лева на човек в семейството, което е двойно по- малко от необходимото. 

Твърде висок е относителният дял на разходите за живот на българските домакинства. 30% са за храна, 15% са за комуналните сметки и се налагат ограничения за транспорт, развлечения, облекло. 

Това показва доста напрегнати семейни бюджети, обобщи директорът на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ Любен Томев.

За да стигнем 60% от жизнения стандарт на средните европейци заплатите трябва да растат с 12-15% на година.

Запазва се тенденцията в IT сектора да са най- високите заплати, най- ниски са в ресторантьорския бранш. Няма промяна и при регионалните различия. С най- високи доходи са работещите в столицата, най- ниски за заплатите в северозападна България. Разликата е два пъти. Пловдив е областта с най- висок темп на нарастване на заплатите, отбелязва синдикалистът.

Проблем в България е огромната разлика между най- високо и най- ниско платените дейности 6 пъти. Социалното неравенство пречи на общия растеж, коментира синдикалистът. Няма и тенденция към сближаване. Неравенствата достигат равнища от третия свят.

Едва 30% от от работещите в страната са обвързани със КТД със своя работодател, показва статистиката  на КНСБ. По този показател значима значително изоставане с най- развитите страни, където тази практика доближава 100%. Любен Томев посочва, че там където има колективни договори заплатите са с 10-12% по- високи.

Основен риск пред покупателната способност на българите е предстоящото увеличение на енергията. Това има и косвено отражение върху стандарта на живот, защото следва поскъпване на стоките, заради увеличените разходи за производството им.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47