Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябват разчети къде ще отидат 50-те млн. лв. за педиатрията

Като положителна, но не достатъчна крачка напред определи известният пловдивски педиатър проф. Иван Иванов, член на УС на Българската педиатрична асоциация, започващите преговори да се увеличи стойността на клиничните пътеки в педиатрията. 

Мярката е недостатъчна, защото трябва да се диференцира сложността на отделните случаи. Иначе с едни и същи пари ще поскъпнат клиничните пътеки в цялата страна, а това ще намали заплащането и ще доведе до отлив на специалисти в звената, които и сега поемат най-тежките случаи. По традиция това са университетските болници. Затова трябва да има различно заплащане според тежестта на случаите и да се въведе коефициент на сложността, обясни проф. Иванов.

Той допълни, че трябва да се направят точни разчети къде ще отидат отпуснатите допълнително 50 млн. лв., за да не потънат някъде

От Българската педиатрична асоциация изпратиха декларация, подписана от шефовете на всички педиатрични клиники в страната, в която настояват за пълно разделяне на клиничните пътеки за възрастни и за деца. 

Много добра бе клиничната пътека, по която се хоспитализираха деца за 24 часа с остри състояния. След това обаче я увеличиха на 48 часа, което я направи неизползваема, коментира проф. Иванов.

Той допълни, че от Българската педиатрична асоциация предлагат държавата да поеме потребителската такса за децата.

Педиатърът коментира, че идеята да се създаде национална детска болница в София е много добра и наистина ще помогне да се подобри детското здравеопазване.

Университетските клиники ще продължат да поемат детските случаи. Просто в София ще се изпращат само най-трудните и строго специфични случаи на деца от цялата страна, допълни проф. Иванов. 

Цялото интервю на Елена Крушкова с проф. Иван Иванов е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
проф. Татяна Дронзина

От търгашеската сделка за Украйна губят всички

"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет  проф. Татяна Дронзина  коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент  Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..

публикувано на 25.02.25 в 16:50
Георги Стоев

Нужна е по-широка кампания за еврото

"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..

публикувано на 25.02.25 в 15:48

Въпреки протеста на „Възраждане“ нормалността у нас се връща

Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист  Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната.  „Докладът за членството..

публикувано на 25.02.25 в 10:50

Община Пловдив няма да допусне втора „Индра“

Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..

публикувано на 25.02.25 в 10:35

В този бюджет излиза, че най-важни са заплатите в МВР

Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..

публикувано на 25.02.25 в 10:12