Сега хората обикалят света, би било хубаво, ако всеки българин, който стигне до Рим, да дойде и да се поклони на гроба на Св. Кирил, който е погребан в базиликата "Сан Клементе" в Рим, каза в интервю за Радио Пловдив проф. Красимир Станчев, преподавател по слявянски филологии в Трети римски унивреситет в Рим от 31 години.
Проф. Станчев вярва, че 24 май е най-самородния български празаник, който е на всекиго в сърцето.
Той припомни историята на базиликата "Сан Клементе"- свято за нас място, в която са мощите на Константин Кирил Философ, който донася преди това мощите на Св.Климент Римски, които е намерил.
Това, което е от мощите на Св.Кирил се пази в ковчеже в Горната базилика, вляво от олтара, където има една великолепна мозайка от ХІІ век, и са костиците от един пръст на Св. Кирил , който иска ми се да вярвам, че този показалец ни насочва да вървим към светлите бъднини, казва професорът, приемайки риска да прозвучи поетично.
В християнската базилика „Сан Клементе“ в Рим, на 14 февруари 869 г. е погребан Св. Кирил Философ. От базиликата е останала криптата, в която се намира неговият гроб. Той е обкръжен от мемориални украшения, подарени от различни славянски народи. През 1929 г. е поставена мозайка с портрета на Св. Кирил и с надписи на български и италиански език.
Приемането на мощите на Кирил в римската базилика е израз на огромното уважение, преминало после в почит към него и към делото на Братята. Самият папа освещава християнските книги.
Делото им е изключително, величаво, и е признато не от нас, а още през ІХ век. Доказва го и признанието в наши дни - те са провъзгласени от папа Йоан Павел Втори за покровители на Европа.
Интервюто с проф. Красимир Станчев е в звуковия файл.
"Пипането с нечисти ръце на Конституцията е част от факторите, които ни вкараха в тази криза. Конституционните промени, осигурени с подписа на Делян Пеевски от старана ПП-ДБ са причините за кризата, на която сега виждаме проявленията. Блокажът на Парламента, и то рекордно дълго време, издава това, че политическата криза навлиза в ново качество и..
Мемориална плоча в памет на репресираните от комунистическата власт тютюноработници при стачката през 1953 г. беше открита в Пловдив по инициатива на Съюза на офицерите от резерва „Атлантик“ и Клуб на жените ДСБ Пловдив, с подкрепата на Министерството на отбраната. Пловдивската стачка през 1953 г. е стачка на тютюноработничките срещу..
Делото в Административния съд в Пловдив за това дали кариерите за инертни материали над Белащица могат да възобновят работа бе отложено за декември. Това съобщи а двокат Снежана Стефанова в програма "Ден след ден". На днешното заседение бе изслушана тройна експертиза от специалисти по водите, която казва ,че по никакъв начин кариерната дейност..
БДЖ остава монополист в обществената услуга за превоз на пътници. Това е регламентирано от решение на служебното правителство от 30-ти октомври. В същото време Синдикатът на железничарите към КНСБ поиска среща с транспортния министър Красимира Стоянова, която в медиите обяви, че ще разделят жп маршрутите на три лота. " Дошло е време за..
Община Хисаря планира да повиши 3 местни данъка - такса смет, туристическия и патентния данък на територията на Хисаря и 11-те населени места в общината. Предложението е публикувано за обществено обсъждане на сайта на общината. Туристическият данък за категория „1 звезда“ се променя от 0,47 лв. на 1.00 лв; категория „2 звезди“ – от 0,58 лв...