Честит празник!
На 24 май говорим за книгите, грамотността, нуждата от просвета и култура. Говорим с учители, преподаватели, дейци на словото и перото. Ще си припомним отново за делото на солунските братя и за завещаното ни от тях защото:
24 май не е просто поредния официален празник - това е денят, в който всеки българин може да се гордее, че е потомък на нация, заемаща стратегическо място в историята на Европа.
24 май е символ на достойнство, традиция и духовност. Все неща, от които имаме нужда, ние забързаните, обърканите, днешните българи, изправени пред дилемите на бита и оцеляването.
Ще видим и чуем как Пловдив ЗАЕДНО отбеляза празника—обсипан с цветя и огласян от детски смях, песни и радост.
Иванка Петкова ще ни разкаже за шествието и началото на празника.
Тя ще ни запознае и с Елена Велкович, председател на Българското културно дружество в Нови Сад и с нейните ученици, които се включиха в шествието с ръчно изработени букви.
Ще бъдем част от проекта „ Почеркът на Пловдив“ на фондация „Пловдив 2019“, който цели да събере и анализира специфичния ръкописен почерк на града, и да го претвори в уникален по рода си шрифт, който да остане като част от наследството на Европейската столица на културата 2019 и след годината на титлата. Артистичният директор Светлана Куюмджиева ще е наш събеседник.
Ще бъдем и част от празничния „Фестивал на ученето“, организиран от Сдружение 365. Училището на открито ще бъде на шест различни локации в Европейската столица на културата, а обединителната нишка между обученията е културата и различните й проявления, които изграждат града и хората му. Един от организаторите Димитър Димитров ще ни разкаже повече.
В деня на словото Екатерина Костова ни среща и с Йордан Велчев - поет и писател, но също историк и есеист. Два пъти носител на наградата „Христо Г. Данов“ за принос в българската книжовна култура, два пъти носител на Награда Пловдив за литература.
Да празнуваме!В първото утро на декември всичко е повече уют и очакване, повече топлина в дома и време за близките ни! Предстои ни много светлина, много размисли в дългите вечери, равносметките на отминаващата година, и най - накрая - упование с надежда в доброто, което винаги е повече! Избираме теми за наука и изкуство, за взаимодействието между тях. Ще ви срещнем с..
По коловозите на ярките светлини, които идват с наближаването на декември и ноемврийската политическа мъгла тръгват следобедните минути на предаването „Ден след ден“ по Радио Пловдив. Започваме с разговор за рекордно дългото заседание на 51-вото Народно събрание и осмия неуспешен опит за избор на негов председател. Преди заседанието на..
С Ралица Стоянова говорим за шестата ѝ изложба с картини и представяне на втората ѝ стихосбирка „Феникс. Възраждане“. С Владислав Христов ви разказваме повече за представянето на двуезичната хайку антология "Shining Wind/Сияен вятър". Сборникът е издание на Британско хайку общество, чийто председател е българката Илияна Стоянова и събира едни..
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим с Евелина Славкова, социолог от..
Спорът около поддържането на античните мозайки в Епископската базилика на Филипопол се обогати с криминално-сензационни елементи. Директорът на археологическия музей доц. Костадин Кисьов съобщи за намерена ценна находка, но направено чрез грубо разкопаване на мозайките и крито впоследствие от служители на „Старинен Пловдив“. Директорката Елена..