Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Четири нови терапии борят диабета и у нас

 Четири нови терапии за лечение на диабет ще бъдат въведени у нас тази година. Това стана ясно по време на 13-ия Национален конгрес на Българската диабетна асоциация в Девин.  

Терапиите бяха представени по време на форума,  но някои от тях вече се прилагат у нас, обясни председателят на асоциацията и началник на Клиниката по ендокринология и болести на обмяната във ВМА  проф. Ивона Даскалова.

Сред медикаментите  са ултра бързодействащи инсулини и нови средства за повлияване на метаболизма и контрол на диабета както и съчетанието на двете. Това дава възможност за постигане на по-добър гликемичен контрол и намаляване на сърдечно-съдовите усложнения, които са в основата на всички тежки инвалидизации, съпътстващи диабета

Всичко ново, представено по света, се използва и в България и всички пациенти имат достъп до новостите, подчерта в интервю за Радио Пловдив проф. Даскалова.

Тя обясни, че всяко лечение на диабетноболен е индивидуално и е подходящо за точно определен болен. Всяка терапия се преценява от лекар ендокринолог, който решава какво лечение да предпише. 

Проф. Даскалова допълни, че се следи не само основното заболяване, а и съпътстващите - като затлъстяване, остеопороза, витамин Д недоимъкът и др.  

Диабетът е хронично социално значимо заболяване, чиято честота нараства. Над 475 млн. души са болни от диабет по света, като се очаква броят им да достигне 675 млн. души през 2030 г. 

У нас хората с диабет са около 500 000 души, а с предиабет - около 220 000 души. Не говорим за епидемия, а за пандемия, посочи проф. Даскалова.

Много важно е не само да лекуваме, а и да предпазваме от болестите, допълни експертът. 

Цялото интервю на Елена Крушкова с проф. Даскалова е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58