Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борбата с пиратското тв съдържание е дълга и трудна

| обновено на 14.06.19 в 16:02
Снимка: Vimeo

Като изключително закъсняла определи акцията на прокуратурата срещу кабелни оператори Христо Нихризов от Центъра по право на информационните и комуникационни технологии. 

Престъпления против интелектуалната собственост и укриване на данъци в особено големи размери е установила прокуратурата при акцията си вчера  в пет кабелни оператора, които покриват почти цяла Южна България.  Обвиняеми все още няма, но е бил задържан компютърен специалист от Дупница, който се е опитал да попречи на работата на службите, каза днес говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова.

Обществена тайна е, че нарушаването на законовите изисквания на авторското право е често срещана практика и сериозен проблем в обществения сектор, посочи експертът. 

От една страна са авторите и разпространителите, които искат да печелят, от друга - са потребителите, които искат да плащат по-ниски такси за качествени продукти и затова са готови да търсят пиратско съдържание. В публичното пространство все още няма достатъчно информация колко точно са проверените кабелни оператори и затова е рано да се каже какъв ще бъде ефектът от такива акции на прокуратурата, обясни Нихризов. 

Експертът е категоричен, че подобни акции ще окажат отрезвяващ ефект и ще доведат до изсветляване на сектора, чрез наказание на нарушителите. Борбата с пиратското съдържание е трудна и минава през технологични решения, допълни той.

Работа на прокуратурата е да изясни кой носи отговорност за разпространение на пиратски продукти - дали собственикът на кабелния оператор, дали техници или друг персонал, посочи Нихризов.

Лошото е, че в процеса, който няма да е кратък, ще бъдат потърпевши потребителите. Затова ги съветвам да не чакат да бъдат компенсирани чрез връщане на такси, ако са предплатили пакети, а в максимално кратък срок да преминат на друг оператор, посочи още експертът. 

Той бе категоричен, че механизми за защита на всички страни има, но те трябва да се прилагат. 

Ще има промени на пазара на кабелни телевизии, това е част от постигането на европейски стандарти в сектора, смята още Христо Нихризов от Центъра по право на информационните и комуникационни технологии. 

Цялото интервю на Емил Костов с Христо Нихризов е в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58