Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ДДС е основен стълб на бюджета

Снимка: БГНЕС


Ние смятаме, че имаме една добре изградена данъчна система, която функционира добре. Това е една от малкото успешно извършени у нас реформи и  смятаме, че не трябва да се правят резки промени, каза за Радио Пловдив Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал, преди заседанието на Тристранния съвет, на което са обсъждат предложените промени в ставката на ДДС за лекарствата и някои храни.

За конкретния случай оспорваме като принцип начина на правене на социална политика чрез данъци, защото с намаляване на данъка не се постигат целите. Част от това намаление ще остане като увеличена печалба за търговците, а от не толкова, колкото се предполага, намалените стоки ще се възползват в по-голяма степен естествено тези, които консумират повече и по-скъпи продукти. Тоест така не се помага на хората с ниски доходи, а обратно-бюджетът се лишава от средства за социална политика, аргументира се Васил Велев. Според него, това сочи опитът от другите страни от Централна и Източна Европа.

Със сигурност обаче бюджетът ще се лиши от стотици милиони левове. Разбира се, по-добре е да ги събере и да ги използва за социална и демографска политика, каза Велев. Пазарът на лекарствата у нас е на стойност около 4 милиарда лева. Ако ДДС за лекарствата се намали например наполовина, това означава бюджетът да се лиши от 400 милиона лева.

Велев припомни, че всички работодателски организации не подкрепят предложението да се промени ставката на ДДС. Те са и против да се променя прагът за регистрация по ДДС, тъй като това, според тях би довело до намаляване на бюджетните приходи и до нелоялна конкуренция.

Раздробява се бизнесът на части, които да не преминават прага и така някои търговци и производители да функционират чрез компании, които не са регистрирани по ДДС и нелоялно конкурират тези ,които са регистрирани. Увеличавайки прага за регистрация по ДДС се увеличават именно тези възможности, обясни той.

ДДС е основен стълб на бюджета. Над 45% от данъчните приходи са приходи от ДДС и не трябва този стълб да се клати по този начин, смята Васил Велев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57