Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лекарствената политика трябва да се промени


Секторът на здравеопазването се характеризира с ниски публични разходи, хората в България са изправени пред ограничен достъп до здравни услуги, причинен от неравномерно разпределение на ограничените ресурси и слабото покритие от здравно осигуряване. Това са част от констатациите на Брюксел за развитието на здравната система у нас.

Според здравния експерт Аркади Шарков от ЕКИП  около 60 - 65 процента от парите, които  българинът дава е за доплащане на лекарства, около 15-20 процента са за болнична помощ, а за извънболнична - около 30 процента.  Само болните от сърдечно - съдови и мозъчни заболявания са около 2 милиона души, които се нуждаят от лекарства, част от които заплащат. НЗОК също отчита най- голям дял разход за лекарства. Само за последните години заплатените от Касата медикаменти скачат от 800 милиона лева на 1 млд лева и стигат до 1,200 милиона лева. 

Шарков обобщи, че причината е недобре провежданата лекарствена политика.

Той коментира и намеците от шефа на НЗОК и на председателя на БЛС за увеличаване на здравната вноска.

Преди да се вдигне здравната вноска трябва да се припомни, че има 720 хиляди здравно неосигурени лица. Освен това държавата плаща само половината от парите на тези, които осигурява по закон – деца, пенсионери и др. Едва, когато това се реши трябва да се предприеме увеличаване на здравната вноска. Преди това също трябва да се промени лекарствената политика. В България данъците не се увеличават, но през осигуровките тази тежест расте.

Като проблем пред здравната реформа Аркади Шарков посочи факта, че в последните години Касата не действа като обществен фонд, а като държавен. Според него политическият риск  да се правят реформи е твърде висок и затова никой не ги предприема. Темата, по думите му, е  деликатна, особено преди избори.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Нулевата ставка ДДС за хляба трябва да бъде запазена

"Професионалната етика изисква да кажа, че няма козуначено изделие, което да има себестойност 200 лв. Но нсе пак, търсенето определя предлагането. Не зная какви очаквания имат купувачите, които ще отделят 200 лв за козунак, но те едва ли ще вкусят нещо изключителнно, защото козунакът е изделие, което има много ясен състав. В резултат на спазването му,..

публикувано на 26.04.24 в 16:03

Големият въпрос на тези избори е знаем ли накъде отиваме

Това, което ентусиазира избирателите обикновено са две противоположни състояния - разочарование и гняв или пък надежда . За разлика от предишни периоди, в които сме били свидетели и на двете, то днес българите е на кръстопътно състояние - гледат с недоверие, страх, скептицизъм и описват собственото си отношение към дистанциране, определи социологът от..

публикувано на 26.04.24 в 11:04

Ден на отворените врати в Арменското училище

Основно училище „Виктория и Крикор Тютюнджян” се намира в сърцето на Стария Пловдив сред китната зеленина на хълма Небет тепе. Арменското училище както обичат да го наричат пловдивчани  има 190-годишна традиция на добро образование и възпитание, в него се обучават деца от 1-ви до 7-ми клас както с арменски, така и с български произход. През настоящата..

публикувано на 25.04.24 в 17:30
Надя Василева, председател на БКЗ

Най-много служители в Пловдив се търсят в IT сектора

Работодателите в Пловдив прогнозират, че компаниите в региона, които ще назначават хора в следващите шест месеца, са с 11% повече от тези, които възнамеряват да съкращават работници. Това коментира в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив председателят на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) Надя Василева. Конфедерацията е публикувала..

публикувано на 25.04.24 в 16:33
Мира Радева

Опозицията доказа сила със свалянето на Росен Желязков

Свалянето на Росен Желязков от председателското място в НС от практическа гледна точка няма никаква стойност, тъй като депутатите излизат във ваканция до предсрочните избори. Смисълът беше да се докаже силата на парламентарната опозиция. Това коментира социологът доц. Мира Радева. Тя добави, че според нея партиите, които се обединиха..

публикувано на 25.04.24 в 15:55