"Има една доста голяма несигурност, тя се забелязва и в другите региони, но в Пловдив е доста по-голяма. Предполагам, че това се дължи на факта, че ние хронично имаме една несигурност и от политическа гледна точка. Предстоят избори и това говори, че работодателите все още не са наясно накъде ще тръгнат нещата, за да могат да построят своите стратегии и планове за развитие си. От друга страна те са изключително притеснени, че не могат да намерят хора, а вносът на работници отвън е много тежка процедура все още и това обърква техните планове за растеж. Ако те няма откъде да намерят хора, няма как да планират ръст за тяхното бизнесразвитие", подчерта Василева.
Според нея най-много служители в Пловдив се търсят традиционно в сектора на информационните технологии, търговията на едро и дребно и аутсорсинг сектора, та дори производството.
"Този път производството много ме изненада, защото там получихме много нисък резултат, а до момента не беше така. А в Пловдив и региона има стабилно развито производство. Въпреки че и при информационните технологии имаше много голям срив, все още продължават макар и с по-ниски темпове да търсят служители, а в секторът за търговия на дребно и едро е нормално да се търсят работници, за да може да върви икономиката трябва да има продажби. Затова много от компаниите търсят хора в продажбите, за да може да материализират своята продукция", посочи Надя Василева.
Тя допълни, че аутсорсинг секторът се базира на външни работодатели и заради това не може да се правят точни прогнози, тъй като всичко зависи от икономиките на държавите, които са изнесли своите структури в България.
"Но производството е това, което много ме притесни. И се надявам, че в следващото ни проучване резултатите да са по-оптимистични, за съжаление това не се видя в това проучване", каза още Надя Василева.
От проучването на пазара на труда на Българската конфедерация позаетостта става ясно, че работодателите като цяло споделят умерени планове за наемане на нови служители за периода април 2024 г. – септември 2024 г. 31% от общо 1 189 анкетирани компании прогнозират увеличение на работната сила, 36% очакват да запазят числеността на служителите си, 15% планират да намалят персонала, а 18% не са сигурни дали ще задържат или освободят кадри. Така нетният коефициент на заетостта — разликата между работодателите, които планират да намалят работната сила, и тези, които прогнозират да я увеличат, е +16%, или увеличение от 6 процентни пункта спрямо предишното шестмесечие и с 24 процентни пункта по-малко в сравнение със същия период на 2022 г.
"Това е тенденция, която забелязваме от дълго време и демографската структура на България е сред основните виновници за това, което се случва, тъй като в страната има отрицателен прираст и хората, които излизат от пазара на труда, много трудно могат да бъдат заместени, а по-малко хора влизат в този пазар. Това е тенденция, която няма как да бъде обърната нито в близко, нито в по-далечно бъдеще. Това, което можем да направим, е да обмислим с какви мерки да привлечем хората и да се занимаем с внос на работници от трети страни", коментира още председателят на БКЗ.
Чуйте още в звуковия файл.
На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..
Владимир Иванов - председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..
Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..
Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира производителят на зеленчуци Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..