Стенопис от ХІV век се реставрира в църквата "Свети Архангели" в Бачковския манастир.
Той е открит преди около 7 години в църквата "Свети Архангели", която е от ХІІ век, при проучвателна работа за друга реставрация. Тогава се установява че под пластове от по-късно време от XIX век, е запазена, макар и фрагментарно, стенопис от ХІV век.
Теодор Пеев секретар на Светата обитал разказва:
До прозоречната ниша от южната страна се откри един кръст, тип патриаршески кръст. Такъв е намерен и на Асеновата крепост и в костницата на манастира.Този кръст се поставя от двете страни на стената на входната врата, така че, наличието му на прозоречната ниша предполага, че някога тази ниша е била вход на църквата. Той е бил изследван и е установено, че има апотропейно значение със закодирани криптограми, които носят скрито знание, и които тепърва ще се изследват.
Запазено е и фрагментрано изображение, предполага се, на Иван Александър, само част от рамото и лакътя, който е изобразен, но има и фрагмент от букви, които могат да се тълкуват, че съдържат името Йоан, а украсата на дрехата на лакътя почти съвпада с украсата на дрехата на цар Йоан Александър от костницата на манастира. И тъй като той е ктитор на църквата през 14 век, логично е името му да е на една от колоните в църквата.
Очаква се реставрацията, която е под ръководството на проф. Григор Григоров да завърши до началото на следавщата година.
Интервюто с Теодор Пеев е в звуковия файл.
Образователната програма на изложбата „История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“ в галерия "Капана" продължава и тази седмица. От 15.00 часа днес в галерията ще се проведе и първият кураторски тур в изложбата. Кураторът Пламен В. Петров ще води публиката в експозицията, разкривайки някои от скритите..
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..
Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..