Той отличи факта, че за първи път за поста има кандидат от средите на прокуратурата, тъй като досегашните главни прокурори не са влизали в съдебна зала като прокурори. Иван Татарчев бе адвокат, Никола Филчев - професор по право и академичен учен, такъв бе и проф. Борис Велчев, а Сотир Цацаров - съдия по наказателни дела. За първи път има вътрешно съгласие в самата прокурорска колегия по отношение на номинациите, а така не беше по времето, когато бе излъчен Цацаров. Самият факт, че има само 1 кандидат, определя кой ще бъде следващият главен прокурор, обясни Гълъбов.
Бе изгубено време за безсмислени консултации, за сметка на смислен дебат за това дали ни е необходим в същия вид мандатът на главния прокурор, който е много дълъг (7-годишен). В началото на промените това бе необходимо, за да се гарантира стабилността на прокуратурата, сега вече не е така, както и част от неговите правомощия вече нямат смисъл, посочи политологът.
Ако министър Кирилов бе направил алтернативна кандидатура, означава, че зад нея стои правителството, а това носи още критики за намеса на изпълнителната власт в съдебната. Затова разбирам, че последва единното становище на ВСС, каза доц. Гълъбов.
На протестите има опасения за стила на прокуратурата, която започна да изгражда Иван Гешев - по-твърда и по-активна роля на Спецпрокуратурата. Сред протестиращите има и много мнения, че това би създал сериозни опасения за защита правата на гражданите и риска от целенасочено действие срещу определени хора и среди. Предстои да видим докъде ще се стигне, но да не забравяме, че водеща роля има съдът. Не мисля, че ще се стигне до радикални действия от страна на прокуратурата, допълни доц. Антоний Гълъбов.
Относно политическите послания на протестиращите - да не забравяме, че предстоят местни избори, които ще са вероятно тежки, с непочтени кампании, посочи политологът.
Цялото интервю на Елена Крушкова с доц. Антоний Гълъбов е в прикачения файл.
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..
Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги" д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..
Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..