Пазарджишките стопани са категорични, че няма да допуснат умъртвяване на домашните прасета заради АЧС. Това доведе до спешна среща със земеделския министър, като в крайна сметка бе отложен крайният срок със седмица - до 11 август.
Отговорните държавни институции не се справиха с проблема и сега са в паника. Още преди 2 години имаше предприети действия за изграждане на оградата по границата и мерки за биосигурност в големите свинекомплекси и предписания за дребните стопани, каза Димитър Петков, общински съветник и един от организаторите на протеста, който ще се състои тази вечер.
Протестът е напълно подкрепен от жителите на всички села в региона. Причините за недоволството са няколко - абсурдно е за 2 дена да се организира заколване на всички прасета, температурите сега са крайно неподходящи за това, а и при нас няма констатирана зараза, посочи Петков.
Министър Танева е безкомпромисна, че трябва да се избият животните. Но поне сега говори за компенсации за стопаните, каза още общинският съветник.
Мисля, че при нас не са вземани проби, за да се види дали има зараза или не. Вместо това се предприемат други мерки, с жива сила, за да се предпази районът. В близките 3 свинекомплекса се налага да се избият прасетата, защото попадат в санитарната зона, каза още Димитър Петков.
Ние ще протестираме, защото се възмутени от престъпното нехайство и допускането на вируса да се разпространи. Искаме гласът на хората да бъде чут и ще поискаме срокът да бъде удължен в реални граници. До момента няма заповед на министъра, а само указания. Държавата да застане с цялата си отговорност за това, което трябва да се случи. На практика само ще запишем прасетата си, но не и да ги регистрираме, защото срокът изтече, посочи още общинският съветник Димитър Петков, който е и един от организаторите на протеста довечера в Пазарджик.
Протестът е заявен между 16 и 18.00 ч. на "Тортата", като има всички разрешителни.
Цялото интервю на Галя Митева с Димитър Петков е в прикачения файл.
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..
Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги" д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..
Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..