Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Няма нищо общо между повечето кочини и биосигурността

България получи 2.9 милиона евро по Плана за превенция на заболяването Африканска чума по свинете. Министърът на земеделието, водите и горите Десислава Танева и европейският комисар по здравеопазването и безопасност на храните Витянис Андриукайтис, се обидиниха в Брюксел  околи становището за спазване мерките за биосигурност, без значение от типа стопанство.
     

Проф. Георги Георгиев, директор на Център за оценка на риска по хранителната верига коментира проблема и възможностите за справяне с болестта.

Африканската чума по свинете не подмина България, като започна от Белгия завърши в Камбоджа, Лаос и продължи през Китай. Епизоотичният фронт на болестта е около 16 000 км. Само във Виетнам са убити 1 мил. прасета, а в Китай са съсредоточени половината прасета на света. В Румъния огнищата са 1700, а нашите свинекомплекси са струпани в Североизточна България. 

Сега е моментът да се отстранят прасетата и да заглъхне процесът на болестта. После ще търсим начин да реорганизираме кочините, които нямат биосигурност. Ще се изработи нова стратегия да се живее с вируса, защото го има в дивата природа  и трябва да се пазим с някакви изисквания. Всеки един регистриран обект ще трябва да отговаря на съответни изисквания. 

Моята задача е да бия камбаната преди да се счупи гърнето. 

Центърът следи тази епизоотия от 2011 година. Само за миналата година има над 30 студии написани и две научни становища. В началото на годината във Варна  казах на всички производители и познах, че вирусът ще влезе в Словакия и ще стигне до Китай. Възможно е да държим юздите и да контролираме състоянието. Науката и практиката показват, че животни трябва да се гледат само при условия, опазени от вируса. Пример е Литва, която има големи свинекомплекси, малки свинепроизводствени единици с биосигурност , като огнищата са 13. Една държава може да си позволи 13, но не 300 огнища.

Интервюто с проф. Георги Георгиев е в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Въпроси и отговори за българското образование днес

Образованието е в основата на всяко общество. Но в днешния бързо променящ се свят колко добре се държи тази основа? Излизаме на улицата, за да попитаме хората какво всъщност мислят за състоянието на образователната система в страната им.  От ученици и родители и съвсем случайни граждани, като певецът Орлин Павлов, чухме опит от първа..

публикувано на 16.09.24 в 12:23

Няма закрити паралелки в област Пловдив, 3 училища са в ремонт

Няма закрити паралелки в училищата в Пловдивска област – съобщи в интервю за Радио Пловдив директорът на РУО Иванка Киркова. Още една паралелка е била открита в Средното училище „Петко Рачов Славейков“ в Кричим.  Пред закриване е била една паралелка в Професионалната гимназия по автотранспорт, но в последния момент съставът й е бил..

обновено на 16.09.24 в 11:52

Мелиса и Милиана тръгват в първи клас

3360 първокласници ще прекрачат училищния праг в Пловдив днес. И понеже първият учебен ден е най-вълнуващ за тях, почетната територия в програма "Точно днес" предоставяме с респект към искреността на 7-годишната Мелиса Рамадан , която тренира спортна гимнастика и иска да стане дизайнер и  на  почти 7-годишната Милиана Титерякова , която говори..

публикувано на 16.09.24 в 08:01

Холдинг КЦМ 2000 с поздрав към децата за първия учебен ден

Детски празник „Училище, здравей!“ организира з а децата на фамилия  ХОЛДИНГ КЦМ 2000  , както и  за деца –сираци от три центъра за настаняване от семеен тип – Детска къща, „Майка Тереза“, „Олга Скобелева“. Празникът откри главният изпълнителен директор инж. Румен Цонев с пожелание към децата да бъдат живи и здрави, да имат една..

публикувано на 15.09.24 в 14:29

Академията за редки болести е полезна за младите лекари

Ежегодната  обучителна „Академия за редки болести“ стартира при голям интерес в Пловдив. Тя се провежда в рамките на  Национална конференция за редки болести и лекарства сираци, която събира  над 230 медицински специалисти, представители на пациентски организации, здравни власти и индустрията.  В рамките на двудневния форум те ще споделят опит..

публикувано на 13.09.24 в 14:20