Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Неделчо Тотев: Каруцата е впрегната пред коня - това е сегашната ситуация в здравеопазването

Да кажат кои клинични пътеки ще бъдат увеличени

Днешните обещания на здравния министър са на ангро, нужно е всичко да бъде казано много точно и ясно

200 милиона лева повече за болнична помощ ще има в бюджета на Националната здравноосигурителна каса догодина. Това договориха на среща КНСБ и министърът на здравеопазването Кирил Ананиев. Сумата ще бъде основно за увеличение на клиничните пътеки. 

Министър Ананиев обясни, че 3/4 от тези 200 млн. лв. ще бъдат за увеличаване на заплатите на медицинските специалисти по клинични пътеки. Целта е с допълнителния ресурс да се достигнат исканите от синдикати и медицински специалисти минимални суми за работни заплати, които са 900 лв. за сестра и 1100 за лекар. 

Договорката бе постигната след като днес стотици здравни работници от цялата страна се включиха в протеста пред Министерския съвет за по-високи заплати и нормални условия на труд в здравеопазването. Протестът бе организиран от КНСБ и Българската асоциация на специалистите по здравни грижи.

Липсата на единство беляза и днешния протест на медиците. Българският лекарски съюз и общинските болници се разграничиха от протеста, в него не участваха и част от медицинските сестри. 

Пред Радио Пловдив председателят на Националното сдружение на общинските болници д-р Неделчо Тотев заяви, че не са подкрепили днешния протест, тъй негови организатори са хората, които според сдружението са донякъде виновни напрежението в сектора да ескалира до такава степен. Той припомни, че общинските болници са призовавали да се направи всичко възможно да се дадат повече пари в здравеопазването, но синдикатите не са направили нищо в тази посока. 

Впрегнахме каруцата пред коня.

Така д-р Тотев определи необходимостта от все повече пари в здравеопазването. Той обясни, че общинските болници на практика имат лимит и ако го надхвърлят, дейностите не им се заплащат. 

В момента разходите за Фонд работна заплата надхвърлят 70% от общата заработка на общинските болнициНяма как с по -малко от 30 % изобщо да се издържаш, категоричен е д-р Тотев, който е и управител на общинската болница в Чирпан.

Той определи като несериозна днешната договорка за 200 милиона лева повече в бюджета на НЗОК догодина. 

Не се знае тези пари в кои клинични пътеки ще бъдат вкарани, посочи д-р Неделчо Тотев. И подчерта, че трябва да се знае увеличенията по кои клинични пътеки ще бъдат, дали общинските болници работят по тези пътеки и едва тогава ще може да се каже с колко и как ще се увеличат заплатите. 

Всичко друго са обещания на ангро, категоричен е председателят на Сдружението на общинските болници д-р Неделчо Тотев.

По думите му, всичко би трябвало много точно и ясно казано, защото и най - малките грешки, най - малките своеволия се връщат като бумеранг

Д-р Тотев изрично подчерта: Не сме против сестрите да вземат повече пари. Против сме начина, по който се раздуха този проблем през последните месеци

Що се отнася до това дали ситуацията в здравеопазването и хроничната липса на пари в него ще се промени, ако болниците не са търговски дружества, д-р Тотев заяви: Би било добре, но не знам дали в сегашната ситуация това е възможно юридическиСпоред него, за да се случи това, ще трябва държавата да извади много пари, за да бъдат покрити сегашните дългове на лечебните заведения. 

По повод коментара на бившия директор на "Пирогов" доц. Спас Спасков, че за да се отпуснат договорените днес 200 милиона лева, трябва да се вдигне здравноосигурителната вноска, д-р Неделчо Тотев заяви:

Това може да го каже човек, живеещ в столицата и който няма роднини в провинцията.

Общинските болници са единствените в регионите, които осигуряват на населението някакъв вид медицинска помощ денонощно и целогодишно. 

Докато не се измисли алтернатива на общинските болници, ние сме крайно необходими на тая система, подчерта председателят на Националното сдружение на общинските болници д-р Неделчо Тотев.

Цялото интервю с него можете да чуете в прикачения звуков файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58