Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ситуацията в ромските махали се успокоява, но до другия път

| обновено на 11.10.19 в 15:51


Частично се успокоява ситуацията в ромските квартали след паниката, че държавата ще вземе децата на ромски семейства.  Посещаемостта в най- проблемните училища е 80%, а преди истерията беше 90%, коментира пред Радио Пловдив председателят на Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ Деян Колев. 


Той обаче предупреди, че кризата не е приключила, защото всеки момент нещо подобно може да се появи отново. Освен неверни слухове, които могат да създадат паника, родителите ще бъдат и по- недоверчиви към многобройните декларации, които трябва да подписват като посещаване на занималня, за екскурзия и др. Занапред ще бъде и много трудно на екипите за обхват да минават през ромските квартали без да се предизвикат паника, каза Колев.


Според него причините хората да повярват на несъществуващи неща са много - дебатите около Стратегията за защита на децата, антиромската стратегия на Красимир Каракачанов, както и ниското по принцип доверие на хората в институциите. 


Най- вероятно местните избори също оказват влияние и , добави още Деян Колев. Той припомни случаите в Катуница през 2011 година, както и рокерските обиколки в ромските махали няколко години по- късно, които се случиха също в предизборна ситуация. 

Институциите и медиаторите трябва непрекъснато да разговарят с родителите, а не да мълчат, защото мълчанието буди съмнение и страхове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Формулата на растежа

Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в  разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага да..

публикувано на 25.11.24 в 08:46

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22