България е изпълнила условията по механизма за сътрудничество и проверка по всичките препоръки от миналата година, а напредъкът е достатъчен, за да се обмисли прекратяване на мониторинга. Това стана ясно от приетия от Европейската комисия доклад за действията на страната ни за изпълнение на ангажиментите, свързани със съдебната реформа , борбата с корупцията и организираната престъпност.
Важна новина с положителна трактовка, тъй като отношението към България и Румъния бе дискриминационно, а този мониторинг бе редовно изтъкван като една от причините да имаме проблем с приемането в Шенгенското пространство, за което сме изпълнили всички критерии, коментира за Радио Пловдив политическият анализатор от Института за дясна политика Георги Харизанов. По думите му е факт и това, че напредъкът по критерия "Правосъдие" и "Вътрешен ред" е отбелязан последователно в годините. Общо препоръките бяха 17, миналата година бяха останали отворени 6, а при миналогодишния доклад се затвориха 3. Тази година, от миналия до днешния доклад, ни останаха още 3 препоръки, а те вече са изпълнени.
Не се предвижда следващ доклад, т. е. формално мониторингът от страна на Европейската комисия се прекратява, заяви Харизанов и отбеляза, че новият механизъм за наблюдение тепърва ще бъде въвеждан и обсъждан.
Той заяви, че скептичен към всякакви форми на бюрокрация и поредното звено, като отбеляза, че гражданският натиск е много по-важен, отколкото създаването на някакъв орган за наблюдение.
Темата не бива да става предизборна нито от управляващите, нито от опозицията, каза още Харизанов.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..