Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Състояния – бленувани и истински „Точно днес“

Есенно пъстъро и динамично е времето, белязано от резултатите  за очаквана промяна. След избора да бъдем част от едно уредено политически и социално-битово европейско пространство с правила, какви са резултатите след 12-годишни изпити и упражнения по демокрация.  Последният мониторингов доклад на ЕК по механизма за сътрудничество и напредъка на страната ни отсече: Напредъкът на България е достатъчен, за да се прекрати мониторингът на Брюксел. Тезата тълкуваме в диалог с  Любов Панайотова – директор на фондация „Европейски институт“.

Кои са героите в „Следващото поколение“ и защо поискаха  да станат част от осветяването на събитията, свързани с предците им – евреи, спасени от народа на България по време на Втората световна война?  Събитието е известно на голяма част от българите и израилтяните, но в световен мащаб хората рядко са чували за него. Избледнява ли хастарът на историята или материалността на преживяното добавя сила към  общата памет на човечеството?  Преди световната премиера на българо-израелската документална пълнометражна лента „Следващото поколение“ с истински герои – чуйте продуцента Яков Джераси, по чиято идея е създаден филмът.

Международният научен интердисциплинарен форум  „Ернст Хофман в България“ с домакинството на ПУ „Паисий Хилендарски“ поставя  фокус върху навършващите се 200 години от създаването на една от най-популярните Хофманови новели „Малкият Цахес, наречен Цинобър“, придобила литературна слава в европейски мащаб най-вече в България. Галя Митева разговаря с доц. д-р  Светла Черпокова от ПУ, член на Хофмановото общество.

На крилете на литературата ще останем и в разговора със Стефан Вълдобрев. Музикантите от „Обичайните заподозрени“ застават зад инициативата  за насърчаване на детското четене „Разказвачът на приказки представя“...преди началото й в двора на СУ „Христо Г.Данов“ в Пловдив.

В рубриката „Великите европейци“ е разказът на Пламен Асенов за холандския ботаник Хюго де Фриз, поставил основите за развитие на съвременната генетика..

А гост тази седмица в „Добро утро, Ден“ е Светозар Гледачев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Книги и лято в „Шейкър“

Неизбежно е, тази неделя сутрин ще ви кажем за месец август. Очаквайте астробюлетина със Стефи Недевска. С Гергана Лаптева говорим за новата ѝ книга „Момичето от портрета“. Ще ви пренесем в далечна Аржентина. Eдин портрет, забравен в стар софийски апартамент, крие в себе си тайни и съдби, прекосили континенти и години. Накратко за..

публикувано на 20.07.24 в 16:05

Професор Велин Станев в „Добро утро, ден!“

В рубриката „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува професор Велин Станев – емблематичният водещ на култовото предаване „Велин рок блок“ по Радио Пловдив, който е и ръководител на катедра "Маркетинг и Международни икономически отношения“ във Факултета по икономически и социални науки към Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“= Професор..

обновено на 19.07.24 в 18:32

Усмихнат петък с "Вход свободен"

Усмихнат и споделен ще бъде последния ден от работната седмица :) Бъдете с нас в минутките до 15:00! Алекс Бучков от Робопартанс ще бъде наш гост, за да ни разкаже повече за едно невероятно събитие за най-малките, което ще се проведе в две поредни съботи в зоната за деца на територията на Plovdiv STAGE PARK! Фестивал на забавленията за деца на 20-ти и..

публикувано на 19.07.24 в 09:30

"Точно днес" - код пожари и реакциите

Пожарите наситиха новините, хората изгубиха домовете си, държавата ще даде по 1578 лева на пострадалите семейства. Говорим с доброволците, които са на терен при юли. Георги Влайков от Аварийно спасяване- Пловдив от мястото на пожара в Карловски регион. Очакваме и колегите им от Доброволно формирование 112, които също са на горещите точки. След първо..

публикувано на 18.07.24 в 15:03

Археологическа разходка днес във "Вход свободен"

Средновековната история на нашия град е изключително интересна, но рядко се обсъжда, вероятно заради по-видимите останки от римския период. Ето защо тази вълнуваща тема е и основен акцент в юлското издание на "Археология за всеки". Поредицата е подходяща както за малки и големи любознайковци, така и за бъдещи археолози. Екскурзоводът Иванка Тодорова ще ни..

публикувано на 18.07.24 в 09:30