Есенно пъстъро и динамично е времето, белязано от резултатите за очаквана промяна. След избора да бъдем част от едно уредено политически и социално-битово европейско пространство с правила, какви са резултатите след 12-годишни изпити и упражнения по демокрация. Последният мониторингов доклад на ЕК по механизма за сътрудничество и напредъка на страната ни отсече: Напредъкът на България е достатъчен, за да се прекрати мониторингът на Брюксел. Тезата тълкуваме в диалог с Любов Панайотова – директор на фондация „Европейски институт“.
Кои са героите в „Следващото поколение“ и защо поискаха да станат част от осветяването на събитията, свързани с предците им – евреи, спасени от народа на България по време на Втората световна война? Събитието е известно на голяма част от българите и израилтяните, но в световен мащаб хората рядко са чували за него. Избледнява ли хастарът на историята или материалността на преживяното добавя сила към общата памет на човечеството? Преди световната премиера на българо-израелската документална пълнометражна лента „Следващото поколение“ с истински герои – чуйте продуцента Яков Джераси, по чиято идея е създаден филмът.
Международният научен интердисциплинарен форум „Ернст Хофман в България“ с домакинството на ПУ „Паисий Хилендарски“ поставя фокус върху навършващите се 200 години от създаването на една от най-популярните Хофманови новели „Малкият Цахес, наречен Цинобър“, придобила литературна слава в европейски мащаб най-вече в България. Галя Митева разговаря с доц. д-р Светла Черпокова от ПУ, член на Хофмановото общество.
На крилете на литературата ще останем и в разговора със Стефан Вълдобрев. Музикантите от „Обичайните заподозрени“ застават зад инициативата за насърчаване на детското четене „Разказвачът на приказки представя“...преди началото й в двора на СУ „Христо Г.Данов“ в Пловдив.
В рубриката „Великите европейци“ е разказът на Пламен Асенов за холандския ботаник Хюго де Фриз, поставил основите за развитие на съвременната генетика..
А гост тази седмица в „Добро утро, Ден“ е Светозар Гледачев.
Отец Димитър Димитров е приятел на Радио Пловдив, той познава гласовете на водещите на новините, на актуалните и на музикалните предавания. Обича сутрин да включи радиото и с настроение да започне часовете на деня. От 2018 година отец Димитър е енорийският свещеник в католическата църква „Свети Дух“ в район Тракия на Пловдив. Известен с..
Наистина ли клиентът винаги има право и дали наистина винаги реагира правилно? Този реторичен въпрос ще зададем на Богомил Николов от организацията „Активни потребители“, а поводът е обявеният в Хървания клиентски бойкот заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни. Ще стане дума и за затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните..
Изпращаме януари с умивка и Ви каним да останете в компанията ни във времето до 15:00! Отбелязваме 31 януари като Международен ден на бижутера! Празнуват майсторите, които правят живота ни по-красив :))) Професия "бижутер" се нарежда сред най-древните, защото от незапомнени времена хората обичат да се кичат с красиви украшения. С поглед към днешна..
В петъчното утро говорим за транспорта на Пловдив, за държавния бюджет, за инвативното решение на община Първомай във всички нормативни документи да изписва ценине както в лева, така и в евро, за съвременния прочит на личността на Стефан Стамболов, за новата църква "Света Марина" в Асеновград, която ще бъде осветена в неделя и за премиерата на "Отело" на..
Вицепремиерът Томислав Дончев присъства на подписването на пилотния за България договор по пилотния за ЕС проект „Въглеродно Неутрална Тракия Икономическа Зона“. Репортажът по темата е на Живка Танчева . Няма да има компромис със социалните плащания, няма да се увеличават данъците и ще бъде гарантирано изплащането на увеличените пенсии..