Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Състояния – бленувани и истински „Точно днес“

Есенно пъстъро и динамично е времето, белязано от резултатите  за очаквана промяна. След избора да бъдем част от едно уредено политически и социално-битово европейско пространство с правила, какви са резултатите след 12-годишни изпити и упражнения по демокрация.  Последният мониторингов доклад на ЕК по механизма за сътрудничество и напредъка на страната ни отсече: Напредъкът на България е достатъчен, за да се прекрати мониторингът на Брюксел. Тезата тълкуваме в диалог с  Любов Панайотова – директор на фондация „Европейски институт“.

Кои са героите в „Следващото поколение“ и защо поискаха  да станат част от осветяването на събитията, свързани с предците им – евреи, спасени от народа на България по време на Втората световна война?  Събитието е известно на голяма част от българите и израилтяните, но в световен мащаб хората рядко са чували за него. Избледнява ли хастарът на историята или материалността на преживяното добавя сила към  общата памет на човечеството?  Преди световната премиера на българо-израелската документална пълнометражна лента „Следващото поколение“ с истински герои – чуйте продуцента Яков Джераси, по чиято идея е създаден филмът.

Международният научен интердисциплинарен форум  „Ернст Хофман в България“ с домакинството на ПУ „Паисий Хилендарски“ поставя  фокус върху навършващите се 200 години от създаването на една от най-популярните Хофманови новели „Малкият Цахес, наречен Цинобър“, придобила литературна слава в европейски мащаб най-вече в България. Галя Митева разговаря с доц. д-р  Светла Черпокова от ПУ, член на Хофмановото общество.

На крилете на литературата ще останем и в разговора със Стефан Вълдобрев. Музикантите от „Обичайните заподозрени“ застават зад инициативата  за насърчаване на детското четене „Разказвачът на приказки представя“...преди началото й в двора на СУ „Христо Г.Данов“ в Пловдив.

В рубриката „Великите европейци“ е разказът на Пламен Асенов за холандския ботаник Хюго де Фриз, поставил основите за развитие на съвременната генетика..

А гост тази седмица в „Добро утро, Ден“ е Светозар Гледачев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Започва новата седмица "Точно днес"

На 18 ноември с темите в развитие и акценти от деня. До 9.30  говорим за политика, пътна безопасност, здраве и вино. Ще се подреди ли политическият пъзел или вървим към нови избори? Какъв е шанса партиите да се разберат и да се сформира мнозинство, което да излъчи не само председател на НС, но и кабинет. Темата коментира политолога проф. Румяна Коларова...

обновено на 17.11.24 в 17:02

За българския фън шуй днес в Клуб "Неделя"

Замисляли ли сте се, че хармонията в дома не зависи само от Вас? Понякога се питаме защо например р аздорите са по-чести от преди или по-страшно - з дравословното състояние на децата защо се  влошава често. Отговорите на всички тези въпроси се крият в паметта на българина и най-вече в подредбата на вещите в собствения ни дом.  Спазването на..

публикувано на 17.11.24 в 15:17

Неделно с „Шейкър“

Рано или късно всичко се случва - въпрос на време! Днес говорим за Европейски ден на музикотерапията с Радка Георгиева, музикотерапевт. Очаквайте и Елена Шахънска, в пореден епизод на съвместната ни рубрика. Темата са биоенергийните упражнения. Разговаряме с инж. Николай Чалъков и Ани Шилева, психолог с над 20 години опит в..

публикувано на 16.11.24 в 16:05

Илиян Тиганев в "Добро утро, ден"

Гост в рубриката „Добро утро, ден“  е талантливият, млад пианист Илиян Тиганев, който е и автор на химна на театралния фестивал „Сцена на кръстопът“.  Завършил е Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев". Следвал е и в Италия.  Въпреки крехката си възраст – едва 25 години – вече е диригент на певческото..

публикувано на 15.11.24 в 17:00

Спускане към дъното „Ден след ден“

Стигнахме ли дъното или копаем дъното на дъното и какво има на дъното на Черно море – това са въпросите, на които търсим отговори днес. Поводите са поредният провален избор на председател на парламента и незапочналите или блокирани преговори за мнозинство и правителство, както и представянето в Пловдив на книгата „Подводни мемоари“ на Илия Щирков...

публикувано на 15.11.24 в 14:36