Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Без светлина в тунела на българската енергетика

От средата на 2020 г. битовите потребители преминават към свободния пазар на ток, обяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова. А Европейската комисия постави пазарния принцип като условие, за да удължи живота на въглищните централи у нас до 2025 година. След това, според новите правила на Брюксел за чиста енергия, те ще бъдат затворени.

Защо България не направи необходимото, за да защити нашите ТЕЦ-ове, които произвеждат 40% от електричеството в страната? Какво ще се случи с българската енергетика след 2025 година? При какви цени ще купуваме ток, след като ще плащаме огромни пари за квоти? 

Отговори на тези въпроси даде в предаването "Ден след ден" Божидар Митев, председател на Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ.

Според него българската държава действа твърде бавно и неуверено по отношение на защитата на интересите в енергетиката, а този сектор е национално богатство. 

България трябва много по- активно да работи с европейските институции за въглищните централи, така както направиха поляците и защитиха това свое производство. Но нашата държава е много пасивна. Две години само се говори и нищо не се случва. Има добри намерения, но те си остават само намерения.

След 2025 година ще влязат квотите за въглищните централи и това ще влезе в цената, която нито хората, нито бизнеса ще могат да си позволят, прогонозира синдикалистът.

Той не се нае да прогнозира как ще се промени цената на тока след 1 юли догодина, когато и битовите потребители ще ползват ток от свободния пазар, защото механизмът, за който говори енергийният министър, все още е незивестен.

Ако е чисто свободен пазар няма да плащаме повече, но либерализиран пазар в енергетиката е невъзможен, дори само заради това, че продукцията на американските централи се изкупува задължително.

Предстои КНСБ да предизивика дебат в НСТС по темата, декларира в интервюто Божидар Митев.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В РСМ няма дебат, а състезание по омраза срещу българите

В кампанията за парламентарните и президентските избори в Република Северна Македония (РСМ) значително място е отделено и на отношенията с България заради готвените промени в конституцията на страната, признаващи българско малцинство. Темата коментира  журналистът и ръководител на агенция БГНЕС Любчо Нешков . "Българските граждани и в най-лошите..

обновено на 19.04.24 в 16:36
Калоян Стайков

Реформите за либерализацията на тока са в омагьосан кръг

Реформата е заложена в П лана за възстановяване устойчивост (ПВУ) , а това беше основното обяснение през миналата есен да се бърза със законодателните промени. Още тогава посочихме, че самият проект на Закон за изменение и допълнение на З акона за енергетиката е само една малка част от реформата. Т огава..

публикувано на 19.04.24 в 16:15

Либерализацията на тока ни освобождава от крепостничество

Народното събрание отново отложи първата стъпка към либерализиране на пазара на ток за битовите потребители . Недостатъчно добре подготвена процедура за промяната и риск от сериозно поскъпване на тока бяха причините, които изтъкнаха от БСП, ГЕРБ, ИТН, след като ПП-ДБ единствени се обявиха против отлагането. Това е страх от несвършената..

публикувано на 19.04.24 в 16:03

Офисът на Dreamix в Пловдив празнува първи рожден ден

Най-бързо растящата софтуерна компания у нас – Dreamix, затвърждава присъствието си в Пловдив и ще отпразнува годишнината от отварянето на офиса си в града. Събитието ще се състои на 19 април с коктейл с начален час 16:30, а локацията е бизнес сграда Регус, Каменица парк, бул. “Източен” 59. Очаква да присъства мениджмънта на компанията, много от..

публикувано на 19.04.24 в 15:58

Румен Радев се опитва да пази страната от конституционни кризи

Поканата на президента Румен Радев за разговор със служебния премиер по предлаганите промени в правителството е съвсем логична, за да се чуят подробно аргумените за тях, каза в предаването "Точно днес" Явор Гечев - съветник на държавния глава и бивш служебен министър на земеделието. Процедурата по назначаване на кабинета също включваше консултации,..

публикувано на 19.04.24 в 11:38