Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Решението на Европейския съд не е финално, но може да се ползва от българските съдилища

Сградата е клиент, всеки в нея дължи разходи и за общите части

Петър Костадинов: Топлината не стои затворена между стените, винаги част от нея се отдава

| обновено на 06.12.19 в 16:22

Това не е финално решение. Всъщност, Европейският съд потвърждава, че практиката, която съществува към момента, е правилна и не противоречи на европейските директиви. 

Това заяви пред Радио Пловдив говорителят на EVN Топлофикация Петър Костадинов. Коментарът му е по повод решението на Европейския съд в Люксембург, че всеки собственик на апартамент в сграда в режим на етажна собственост е длъжен да участва в разходите за отопление на общите части.

По думите на Костадинов, европейските магистрати изненадващо дори за самия него са стигнали до тълкуване, че няма как топлината да стои затворена между едни сетни, винаги част от нея се отдава.

Костадинов напомни, че това е теза, която от EVN Топлофикация винаги са защитавали при многократното поставяне на въпроса от различни обществени защитници.

Това решение дава възможност на българските съдилища, които разглеждат такива дела, да го използват, обясни Петър Костадинов.

Щом човек живее в сграда етажна собственост, то той дължи разходите, които са свързани със самата сграда, категоричен е говорителят на EVN. 

Това е общ споделен разход, както са разходите за осветление, за асансьор и подобен род, уточни Костадинов. И направи паралел с разходите за осветление, като посочи, че никой не мери колко от вътрешната мрежа кабели ползва дадено домакинство, за да изчислява тези разходи.

Това са инсталации, които наистина "вървят" през имотите на клиентите и оттам идват недоразуменията, призна Петър Костадинов за отоплителните инсталации. 

И обясни, че за всяка сграда стойността на заплащаните общи части е различна. Сградата е клиент, затова зависи колко е голяма сградата, какъв е броят на домакинствата в нея, колко и какви са общите части.

Сигурен съм, че това решение няма да бъде прието еднозначно и споровете ще продължат и в бъдеще, подчерта Костадинов. 

Той посъветва гражданите, които не желаят да плащат разходите за отопление на общите части, да свикат общо събрание на етажната собственост, да убедят съседите си и да гласуват да се откажат от услугата - цялата сграда да се откаже от централно топлоснабдяване.

Като не могат да постигнат съгласие със съседите си, клиентите насочват гнева си към Топлофикация, обясни Петър Костадинов. Той подчерта: Съобразяваме се с мнозинството, а не с малцинството от етажната собственост!

Не са много делата, които се водят в Пловдив по този казус, каза още говорителят на EVN Топлофикация.

Автор: Ивайло Цветков



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58