„Зелената книга“/"The green book" е топъл, задушевен и изпълнен с доброта филм. В този смисъл е напълно подходящо преживяване по Коледа, а и неговата музика ще ви достави удоволствие. Затова и ще може да я слушате тази събота в "Звукът на киното" след новините в 8.00 часа.
Режисьорът на лентата Пинър Фарели ни отвежда на това пътешествие в промяна на нравите в далечната 1962 година, предизвикан от истинската история на чернокожия американски класически и джаз пианист Дон Шърли. В тази обиколка на консервативния американски юг той е придружен от своя бял американския телохранител от италиански произход Франк, известен като „Тони Устната“ Валелонга.
В пътуването всеки един от двамата открива не само другия, но и неговия свят, и което е по-важно, разбира този свят, а дори го и харесва. И то истински. Защото, макар и различни, хората могат да бъдат приятели, когато споделят еднакви ценности, а и просто носят добротата в себе си, независимо от етикета, възпитанието, което са получили, или пък различния цвят на кожата или сексуалната си ориентация и вкусове.
Филмът е създаден от Фарели, Брайън Хейс Кюри и синът на Валелонга, Ник Валелонга, възоснова на интервюта с баща му и Шърли, както и писма, които баща му пише на майка му.
Саундтракът към "Зелената книга" съчетава авторската музика на композитора Крис Боуърс с поп песни от 50-те и 60-те години на ХХ век, както и с оригинални изпълнения на Дон Шърли. За пресъздаване на музикалната атмосфера от времето, когато се развива действието безспорен принос има и певецът Робърт Плант, подбрал съпътстващите песни.
"Зелената книга" печели множество награди, сред които "Оскар" за най-добър филм, най-добър оригинален сценарий и най-добра мъжка роля - Махершала Али. Филмът също така печели наградата на Гилдията на кинодейците в Америка и наградата Златен глобус за най-добър филм – мюзикъл или комедия, а Али печели Златен глобус, награда на Гилдията на киноактьорите и БАФТА за най-добър актьор
За нас българите, филмът е забележителен и с това, че в ролята на един от оркестрантите бенда на черния пианист, става дума за руския виоончелист Олег, играе българският актьор Димитър Маринов.
Днес говорим за изобилие. Събитието “Как да отключим изобилие?“ е тази неделя, 23 февруари, с вход свободен. Наш гост е психологът Петя Горчева. На 22 февруари имаме възможността да ви поканим на дебютната изложба в Пловдив, на Илиана Цветкова, “Azur 420”. Повече от разговора ни с нея, след 14 часа. Очаквайте и рубриката..
Втори бойкот на хранителните магазини организират четири организации точно днес. Време не само за равносметка, но и здрав разум. На този фон управляващата коалиция на ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН правят плахи опити да представят нов проект на бюджет, който дава щедро на едни, а на други – не. За финансите и опитите за политика ще говорим в утрото..
Заветите на Левски: знаем ли ги, разбираме ли ги, следваме ли ги? Защо се сещаме за Апостола само два пъти в годината? Можем ли да се измерваме с неговия аршин и да постигнем идеала му за силна и независима България? Отговори търси в репортажа си Димитър Владимиров , който разказва за поклонението пред паметника на Левски в Пловдив. Пари,..
Днес, когато се навършват 152 години от гибелта на Апостола, прекланяме глави пред делото на най-светлата личност в нашата история! За усещането да носиш Левски в сърцето, във вените ти да тече неговата кръв, да гориш с онзи пламък, с който е горял и той, разказва Христина Богданова - прапраплеменница на Васил Левски. Приликата е повече от поразителна -..
В утрото на 19 февруари продължават възпоменателните прояви в памет на Васил Левски. През последните години годишнината от обесването на Апостола на свободата се чества в два поредни дни, тъй като едни смятат, че по нов стил това е 18-и февруари, а други – 19-и февруари. 152 години след бесилото си спомняме за делото на Левски и неговите завети...