Каква е йерархията с отпадъците в България? Как законите не санкционират, а дори насърчават изгарянето на отпадъци? Разговорът е с експерта Петко Ковачев от Института за зелена политика.
Няма точен отговор колко точно и какви отпадъци се горят в България, посочи специалистът. По думите му част от вносните не са третирани така, че да се получи т. нар. RDF гориво. На различни места в страната се откриват складирани най-различни вносни отпадъци, част от които просто са балирани, посочи експертът.
Няма как да се получи точна информация и от Националния статистически институт, защото те работят с документи, не извършват проверки на място, допълни Ковачев.
Той коментира изнесените факти от БСП, че правителството на Бойко Борисов 3 е внесло за 5 години 735 хиляди тона отпадъци, част от които болнични, така: "МОСВ от години не си върши работата и не контролира целия процес на третирането на отпадъци".
По думите му въпреки законовата си рамка екоминистерството се проваля в контрола, а и му липсват достатъчно хора за проверки, а тези, които работят, са затрупани с други цели.
По повод проблема в Пещера, където хората протестират против изгарянето на отпадъци, които тровят въздуха, но РИОСВ твърди, че няма замърсяване, Петко Ковачев обясни, че няма данни какво се случва извън времето, когато мери екоинспекцията. Не е ясно и дали операторът експлоатира правилно инсталацията. Вече при нас постъпват сигнали за манипулиране на инсталациите от страна на собствениците им, посочи още експертът.
Цялото интервю на Антоанета Петричанска с Петко Ковачев от Института за зелена политика е в прикачения файл.
От днес до 24 ноември се провежда Световната седмица на предприемачеството. В продължение на 17 години инициативата свързва и насърчава хора от цял свят да развиват своя потенциал и да допринасят за възраждането на предприемаческия дух и иновациите в своите общности. В България инициативата за включване в тази световна седмица е на..
Преговорна среща между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ все още няма, тъй като и двете партии си мерят ината и се опитват да задават тона, да омаловажават активността на другата партия. Това коментира политолога Румяна Коларова. Тя добави, че това е неприятно за гледане, както и че е контрапродуктивно що се отнася до резултатността. Коментира още, че..
Тази година за трети пореден път ще се проведе Седмица на редките болести в Европарламента в Брюксел от 18- ти до 20- ти ноември . Мисията на инициативата е да се даде възможност на пациентските застъпници да придобият знания и умения, които да им позволяват да участват ефективно, за да имат пряко въздействие върху живота на хората,..
Какво може да направим, за да продължим уверено да взимаме решения в непредвидим свят? Отворихме вече тази тема в сезон 3, а сега се фокусираме върху някои конкретни практики, които идват от света на спорта. Родители на деца, които спортуват, ще намерят някои интересни идеи в този епизод. Спорът е елегантен начин да въвдете статистиката и..
Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..