Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Президент и правителство от студена в ледена война

| обновено на 05.02.20 в 16:04
Първан Симеонов
Снимка: БГНЕС


Замразяването на отношенията президент – правителство и отражението на войната между институциите върху обществото и позициите на България върху геополитическата карта коментира за Радио Пловдив социологът Първан Симеонов, изпълнителен директор на "Галъп интернешънъл".

Отношенията между "Дондуков",1 и "Дондуков",2 той определи с  думите:

Досега валеше сняг, но когато спре снегът става студено и се заледява. Имахме студена война ,сега  войната стана ледена война. Вижда ли сме подобна ситуация назад във времето.  Новото  обаче е налице . То се дължи на няколко фактора. Първо, след срещата на Борисов с Тръмп и американското наставничество в няколко сфери. Другото ново е активирането  на прокуратурата, която рано или късно ще бъде харесана от българското население. Сега е възможно да започнем да  мислим хубаво за българската  прокуратура, обясни Първанов.

Според него отношенията между  президента и Борисов не са нещо ново, наблюдаваме го вече няколко години.

"Според мен прокуратурата не действа заедно с изпълнителна власт. Прокуратурата е отделен деец на терена и това все повече ще се разбира. Прокуратурата  има западна подкрепа, нещо което трудно ще бъде за разбиране от хората, които дълги години критикуваха прокуратурата  и си мислеха, че са вестители на западното у нас. Разбира се данните изнесени от прокуратурата поставят президента в  сравнително конфузна ситуация. Не ми се вярва много , че той има някаква вина в конкретния случаи.  Десетки въпросителни има около изнесеното от прокуратурата за епизода с президента. Но факт е, че на президента ще му се налага напред в годините  да се обяснява за този период. Така че, наистина, той вероятно взема предвид и  това  и контраатакува  сега, но по друга тема, допълни анализаторът.

Относно активността на прокуратурата Първан Симеонов обясни, че прокуратурата ще се опита да покаже нова енергия. Най-важното  е дали Гешев ще покаже еднакъв аршин, нещо което до сега го виждаме.

По думите му момента е добър за президента, ако се беше забавил щяха да натежат напомнянията на негови опоненти за изнесеното от прокуратурата. Ако беше подранил не се знае дали щеше да има енергия за целия спринт до 2021г.

Моментът е тежък за властта в България, защото различните опозиционни течения в България зазвучаха почти еднакво  без да се обичат  едни други. Те най-вече не обичат ГЕРБ и президентът Радев е една от малкото фигури, които могат да звучат обединяващо за различните опозиционни настроения. Което е предизвикателство, особено, ако си президент.  Президентът Радев досега действа по ръба, между президент и опозиция.

Речта на президента може да даде нов импулс на протести на гражданите, но големи протести като 2013 няма да има.

Мисля, че Радев няма ясен план и ще наблюдава показателите. Най-ясният показател е доверието и дали се изчерпва доверието. След това ще реши какво да предприеме - втори мандат на президент или партиен проект.


Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Нулевата ставка ДДС за хляба трябва да бъде запазена

"Професионалната етика изисква да кажа, че няма козуначено изделие, което да има себестойност 200 лв. Но нсе пак, търсенето определя предлагането. Не зная какви очаквания имат купувачите, които ще отделят 200 лв за козунак, но те едва ли ще вкусят нещо изключителнно, защото козунакът е изделие, което има много ясен състав. В резултат на спазването му,..

публикувано на 26.04.24 в 16:03

Големият въпрос на тези избори е знаем ли накъде отиваме

Това, което ентусиазира избирателите обикновено са две противоположни състояния - разочарование и гняв или пък надежда . За разлика от предишни периоди, в които сме били свидетели и на двете, то днес българите е на кръстопътно състояние - гледат с недоверие, страх, скептицизъм и описват собственото си отношение към дистанциране, определи социологът от..

публикувано на 26.04.24 в 11:04

Ден на отворените врати в Арменското училище

Основно училище „Виктория и Крикор Тютюнджян” се намира в сърцето на Стария Пловдив сред китната зеленина на хълма Небет тепе. Арменското училище както обичат да го наричат пловдивчани  има 190-годишна традиция на добро образование и възпитание, в него се обучават деца от 1-ви до 7-ми клас както с арменски, така и с български произход. През настоящата..

публикувано на 25.04.24 в 17:30
Надя Василева, председател на БКЗ

Най-много служители в Пловдив се търсят в IT сектора

Работодателите в Пловдив прогнозират, че компаниите в региона, които ще назначават хора в следващите шест месеца, са с 11% повече от тези, които възнамеряват да съкращават работници. Това коментира в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив председателят на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) Надя Василева. Конфедерацията е публикувала..

публикувано на 25.04.24 в 16:33
Мира Радева

Опозицията доказа сила със свалянето на Росен Желязков

Свалянето на Росен Желязков от председателското място в НС от практическа гледна точка няма никаква стойност, тъй като депутатите излизат във ваканция до предсрочните избори. Смисълът беше да се докаже силата на парламентарната опозиция. Това коментира социологът доц. Мира Радева. Тя добави, че според нея партиите, които се обединиха..

публикувано на 25.04.24 в 15:55