Природният газ е ключова суровина и поевтиняването ѝ, договорено с основния доставчик, безспорно е положителен факт. Какви ще са измеренията му в различните стопански сектори - за това разговаряме с Калоян Стайков от Института за пазарна икономика (ИПИ).
Не е ясно защо толкова дълго България не можа да договори намаляване на цената на природния газ от Русия. Други държави с подобни проблеми с "Газпром" са се справили доста по-бързо от нас. В крайна сметка важното е, че най-накрая имаме това решение, коментира експертът.
Стайков посочи, че формулата за ценообразуването на газа се променя и вече ще зависи повече от пазарите в Западна Европа. Това е важно за България, защото ние почти изцяло зависим от вноса на суровината, а и така ще се внесе допълнителен пазарен компонент. Природният газ е важен за нашата индустрия като цяло.
Очаква се прекият ефект от намаляването на цената на синьото гориво да се усети веднага, защото вече цената му ще се определя на месечна база, а не както досега - на всеки 3 месеца. Тъй като редуцирането на цената става със задна дата от 5 август 2019 г., вероятно намалението ще се усети през следващите месеци. Вероятно ще има нова формула за изчисляването му, прогнозира експертът от ИПИ.
Ефектът ще се усети най-силно от ТЕЦ-овете, газоразпределителните дружества и дори от крайните клиенти на "Булгаргаз". Вероятно ще има известен ефект и върху понижаването на цените, но природният газ се ползва най-вече от химическата промишленост, която основно работи за износ. Така ще се подобри конкурентоспособността на българската икономика.
Върху крайния потребител влияние оказват и цените на месото, зеленчуците и т.н. Все пак известен ефект ще има и върху транспорта, като така ще се усети намалението и от крайния потребител, прогнозира експертът от ИПИ.
Цялото интервю с Калоян Стайков е в прикачения файл.
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..
Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова. На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..