Хирургът трябва да бъде млад, със стабилна ръка и точно око и в никакъв случай да не се притеснява от крясъците на пациента.
Това е записано в римски текстове, свидетелстващи за медицинските практики по нашите земи от Античността през Средновековието до наши дни.
Вълнуваща разходка в миналото на медицината предлага изложбата "Болести и лечение през вековете", която бе открита в Музея на медицината към Медицински университет в Пловдив. Представени са уникални антропологични материали с палеопатологията на предците ни - травми, професионални болести, генетични заболявания. Проследено е прилагането на различни лечебни методи. Сред находките са колекция от римски хирургични инструменти, монети с изображения на здравеносни божества, средновековни оловни ампули и съдове за териак.
Съвместната експозиция на Националния антропологичен музей към БАН и Историческия музей в Шумен е разположена във фоайето на Студентския информационен център на Медицинския университет на бул. „Васил Априлов“ 15А.
Тя е част от проявите, посветени на 75-тата годишнина на Медицинския университет в Пловдив.
Сред уникалните антропологични материали в изложбата е детски череп, на който е извършена успешна трепанация. Находката е от некропол край село Одърци, Добричко и е датирана към XI-ти век.
По това време там е живяло печенежко население, при което много често се е прилагала трепанацията като лечебен метод, тъй като се предполага, че е имало епидемия от менингит, разказва археологът Мария Христова от Националния антропологичен музей към БАН.
Едно от фундаменталните постижения на съвременната медицина е обезболяването, смята доц. Георги Томов, куратор на Музея на медицината към Медицинския университет в Пловдив. Той припомни, че при операции в древността пациентът е изстрадвал хирургичната интервенция или се е прибягвало до билки, чиито обезболяващ ефект не е толкова силен.
Какви страдания са измъчвали човечеството от античността до днес? Как лекарите са помагали за изцелението на хората и са давали надежда?
Репортажът по темата на Антоанета Петричанска е в звуковия файл.
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..