За да не допуснем икономиката на България „да се счупи“ и какъв прочит на препоръката на премиера Бойко Борисов трябва да бъде направен на езика на бизнеса – Томчо Томов – ръководител на Националния център за оценка на компетенциите към БСК.
Томов отбеляза, че бизнесът има известен опит на поведение в условия на криза.
На първо място е въпросът със здравето на хората, но тук са и последствията за икономиката, защото тя се възстановява много по-трудно. БСК още преди 3 седмици изпрати препоръки към всички свои членове за предприемане на мерки. На пръво място е важно да се оцени риска на работните места, за разпространението на корона вируса.
Мерките в зависимост от разпространението на корона вируса ескалират, но основният проблем е веригата на доставки за производството. Нарушавата се връзките между предприятията партньори. Не бива да се допуска загуба на клиенти от една страна, но и другият въпрос е важен, и това е човешкият ресурс, преприятията трябва да са готови да оптимизират процесите и да работат с по-малко хора.
У нас например 92 % от предприятията са микро и малки, и там ударите на кризата може да са по-силни. Първите проблеми са в туризма, IT технологиите, търговията и услугите. За да се работи от дома, то тогава трябва да има комуникационни връзки, и тук е много важно да има създадена организация.
Според експерта от БСК очакват от държавата две неща. Първото е когато се налагат конкретни мерки, те да бъдат добре прецизирани, за да не достигне до драстични последствия за иконимиката. Второто е, че някои сектори са по-напред днес, например шивашкият и тесктилният бранш са много важни и те трябва да бъдат насърчени.
Очакваме, че за определен период някъде от 300 до 400 000 служители ще могат да работят дистанционно.
"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..