За да не допуснем икономиката на България „да се счупи“ и какъв прочит на препоръката на премиера Бойко Борисов трябва да бъде направен на езика на бизнеса – Томчо Томов – ръководител на Националния център за оценка на компетенциите към БСК.
Томов отбеляза, че бизнесът има известен опит на поведение в условия на криза.
На първо място е въпросът със здравето на хората, но тук са и последствията за икономиката, защото тя се възстановява много по-трудно. БСК още преди 3 седмици изпрати препоръки към всички свои членове за предприемане на мерки. На пръво място е важно да се оцени риска на работните места, за разпространението на корона вируса.
Мерките в зависимост от разпространението на корона вируса ескалират, но основният проблем е веригата на доставки за производството. Нарушавата се връзките между предприятията партньори. Не бива да се допуска загуба на клиенти от една страна, но и другият въпрос е важен, и това е човешкият ресурс, преприятията трябва да са готови да оптимизират процесите и да работат с по-малко хора.
У нас например 92 % от предприятията са микро и малки, и там ударите на кризата може да са по-силни. Първите проблеми са в туризма, IT технологиите, търговията и услугите. За да се работи от дома, то тогава трябва да има комуникационни връзки, и тук е много важно да има създадена организация.
Според експерта от БСК очакват от държавата две неща. Първото е когато се налагат конкретни мерки, те да бъдат добре прецизирани, за да не достигне до драстични последствия за иконимиката. Второто е, че някои сектори са по-напред днес, например шивашкият и тесктилният бранш са много важни и те трябва да бъдат насърчени.
Очакваме, че за определен период някъде от 300 до 400 000 служители ще могат да работят дистанционно.
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..