Страната ни започва ударно тестване на 1 000 души „на първа линия“ за борба с коронавируса с бързи тестове. Как ще се провежда масовото тестване и какви резултати се очакват – разговор с пулмолога д-р Александър Симидчиев, който е част от екипа на Медицинския експертен съвет към правителството.
Д-р Симидчиев каза, че целта е да търсят хора, които са преминали през болестта, без да знаят за този факт. Това са медицинските специалисти, фармацевти, също полицаите, както и работещите в хранителните магазини и градския транспорт. Те всеки ден имат контакти с хиляди хора. Те са рискова група и ще се изследват на този първи етап - полицаите, каза д-р Симидчиев. Той посочи, че групата на тестваните ще бъде преобладаващо в София, защото там има най-много случаи на коронавирус.
Всички тестове трябва да се направят много професионално и не може тестването да се реализира в кратки срокове. Очаква се за 10 дни тествете да приключат и да бъдат обобщени като данни.
Важно е да се знае, че т.нар. бързи тестове могат дадат фалшиво отрицателни резултати, но не и фалшиво положителни, обясни пулмологът.
Той добяви: С тях не се търси инфекцията, а реакцията на имунната система към тази болест. Това първо изследавне ще покаже надежността на бързите тестове и ще каже как да разположим следващите тестове във времето. Тези тестове не са само за рисковите групи, но ще бъдат изследвани и други групи от българското население.
Пик на заболяването в България е трудно да се прогнозира, това е нов вирус за човечеството, всяко нещо, което се казва в тази връзка е спекулация, заключи д-р Александър Симидчиев.
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..