Премиерът Борисов смята, че България може да кандидатства за така наречената „чакалня на еврозоната“ до края на месеца. Досегашното му становище от февруари, тоест отпреди кризата с коронавируса, бе да се изчака до юли, за да се постигне консенсус по въпроса в обществото.
Идеята да се поднови цялата документация на България за кандидатстването в Еврозоната е добра, коментира пред Радио Пловдив икономистът проф. Христина Вучева.
По думите й ние няма какво повече да направим и е трябва правителството да доведе нещата докрай. В чисто икономически план е добре за нас да сме част от Еврозоната, ние от години сме "закачени" за еврото, припомни тя и допълни, че трябва да престоим в "чакалнята на еврозоната" поне 2 години.
Това обединение гарантира ясни цели и правила при организирането на всяка икономика, посочи проф. Вучева.
Тя припомни, че Еврокомисията е приела много силна програма за решаването на икономически и социални проблеми, свързани с пандемията от коронавируса. "Добре е за всички все пак, че не приеха да се емитират т.нар. коронаоблигации. Това означава споделен дълг, т.е. всички да плащат дълговете на Италия, Испания и т.н.", посочи икономистът.
Неизбежно беше България да вземе дълг в условията на пандемия и рецесия, смята още проф. Вучева. По думите й правителството добре се справя с мерките за ограничаване на заразата, но не и с икономическите мерки.
Не е много страшно да се вземе дълг, важното е как се харчат парите и какъв е контролът върху харчовете. Тук е ролята на Сметната палата, на опозицията, на самото общество, посочи още икономистът.
Цялото интервю на Емил Костов с проф. Христина Вучева е в прикачения файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..