Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Компютър генерира уникален за всеки участник вариант на теста

Дистанционен online тест на 26 април - вход за УХТ-Пловдив

Само за един час с избор на верни отговори

Първи предварителен кандидат-студентски изпит online ще се проведе в Университета по хранителни технологии в Пловдив на 26 април

По график, изготвен есента на миналата година, изпитът трябваше да се проведе на 11 април. На 9 март със заповед на ректора занятията в УХТ бяха прекъснати и нямаше никакъв начин да проведем този изпит на 11 април във вида, в който сме го провеждали досега. Затова решихме изпитът да е online.

Това съобщи пред Радио Пловдив заместник-ректорът по учебната дейност доц. Христо Спасов. По думите му, това се прави за първи път във висшето училище.

Не сме променили начина на кандидатстване и не е задължително явяването на този изпит, посочи доц. Спасов. 

Той обясни, че според правилника за кандидат-студентската кампания в университета може да се кандидатства само с оценките от държавните зрелостни изпити

А тези предварителни, респективно основният изпит, са насочени първо към хора, които кандидатстват и нямат матуритетни оценки, и второ - за други, които или предполагат, че, може би, оценките няма да са много добри, или просто искат да се пробват да получат по - високи оценки с оглед по - добри позиции при класациите. 

Ситуацията все още не е абсолютно ясна, заяви заместник-ректорът на УХТ. И се аргументира с неяснотата около това - дали и кога ще се проведат държавните зрелостни изпити, както и дали и кога кандидат-студентите ще могат да концентрират вниманието си върху кандидатстването.

Затова доц. Спасов определи като много добра възможността за участие в този предварителен кандидат-студентски изпит online.

Изпитът е тип тест - затворен тип, с избор на верни отговори. 

В теста по математика част от въпросите са с четири отговора, а другите - по пет. А в теста по химия всички въпроси са с по пет отговора, от които трябва да се избере верният.

Разработените тестове ще бъдат качени на специален модул. Там дистанционно кандидатите ще попълват теста и веднага след приключването на времето за попълване, те ще получат информация колко верни отговора имат и каква е получената от тях оценка

Ситуацията е нестандартна и изисква в голяма степен нестандартни решения, подчерта доц. Спасов.

Коментирайки възможностите за преписване, той посочи, че те са силно лимитирани:

Първо - защото всеки кандидат-студент ще влиза с входящия си номер, който е индивидуален, уникален за него - това е номерът според неговата онлайн регистрация. 

Второ - системата позволява времево ограничение - само един час за решаване на теста.

Активирането на теста - възможността участниците в изпита да влязат в базата данни и да започнат да виждат въпросите, ще се случи в определен час и точно след един час този тест ще бъде деактивиран. Това ограничава или лимитира възможността да се ползват други източници, с които да си помагат за решаването на тестовите задачи, коментира заместник-ректорът. 

Трето - подреждането на въпросите вътре в теста за всеки един от кандидат-студентите е по случаен, уникален за всеки и генериран от компютъра начин. Посочените възможни верни отговори също са разбъркани на случаен принцип. 

На практика всеки се явява на един уникален за него тест, а това силно намалява възможността за преписване, подчерта доц. Спасов.

Ние не гледаме на кандидат-студентите като на потенциални престъпници. Вариантите с камери също не отстраняват възможността на преписване, убеден е заместник-ректорът на УХТ.

Информация за техническите условия и начина на провеждане на теста желаещите могат да получат на сайта на УХТ в раздел "Кандидат-студенти". Там с подробни текстови указания и приложени примерни "прозорци" е описана последователността на необходимите действия.

До 22 април желаещите да участват в изпитните сесии трябва да подадат документи, също online.

Цялото интервю на Емил Костов с доц. Христо Спасов е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Идеалната температура за дълго шофиране в колата е около 22°

Автомобилният състезател Костадин Щерев ще ни преведе през опасностите на шофирането в горещините. "Не само жегите са проблем. Повечето коли имат климатици и когато направим рязка промяна в температурата, се получава понякога замайване и дискомфорт и това може да ни разсее от пътната обстановка", обясни той. Автомобилният състезател препоръча да..

публикувано на 10.07.24 в 08:50

Плащането през клинични пътеки ощетява пациентите

За ескалиращ проблем при пациенти с урологични онкологични заболявания, който им причинява трайна инвалидизация съобщи на пресконференция проф. д-р Димитър Шишков в Клиниката по урология в УМБАЛ "Пловдив“. По думите му  болни с рак, при които е можело да  бъде направена операция със смяна на пикочния мехур, са лишени от шанса да бъдат лекувани..

публикувано на 09.07.24 в 13:20
Светлин Тачев

Доган държи Пеевски в шах и го кара да се чуди какво става

Юли е времето за поредните опити за ново управление. За политическите вероятности да имаме кабинет, за ДПС и кризите по оста Пеевски - депутати - Доган, говорим с политолога д-р  Светлин Тачев  от "Галъп интернешънъл болкан". Д-р Тачев каза, че изглежда много трудно формирането на кабинет, с втори мандат почти невъзможно, остава надеждата за..

публикувано на 09.07.24 в 08:53

Президентът ще връчи втория мандат в разумни срокове

Президентът ще връчи втория проучвателен мандат за съставяне на правителство в разумни срокове. Ако има удължаване на сроковете за насрочване на евентуални предсрочни парламентарни избори, то по-скоро ще стане с третия мандат. Тази теза защити конституционалиста доц. Христо Паунов, който е и преподавател в ПУ "Паисий Хилендарски". Той обясни,..

публикувано на 08.07.24 в 11:39

Кризата в политиката гони инвестициите към съседни страни

Политическата нестабилност у нас пряко влияе на икономиката на България, която през последните години се забавя значително, заради намалените инвестиции и неусвояването на средствата по Плана за устойчивост и възстановяване и по европейските програми.  Това коментира Добрин Иванов, изпълнителен директор на Асоциацията на индустриалния капитал..

публикувано на 08.07.24 в 11:10