Заради епидемията от коронавирус България е в извънредно положение почти месец и половина. Физическото отброяване на времето често се разминава със субективните ни усещания за него, а част от тях са толкова отчетливо премодулирани, че отказът от осъзнаване на реалността е точно толкова неприемлив, колкото и натуралистичното отброяване на цифрите заболели, оздравели или с летален изход единици.
На какво ни научи тази пандемия дисциплинира ли тя обществото, системите на държавата и каква посока зададе за попълване на опасните дефицити в познанията ни?
Събеседници по темата: социологът доц. д-р Жеко Кьосев – преподавател в ЮЗУ „Неофит Рилски“ и икономистът доц. д-р Атанас Владиков – преподавател по европейска икономика в ПУ „Паисий Хилендарски“.
Подготвени ли са Пловдив и научната общност да се справят с предизвикателствата на времето и на каква експертиза можем да разчитаме за преодоляване на последствията от епидемиологичните кризи? В началото на миналата година в Пловдив стартира процесът по изграждането на първия по рода си Център за "Персонализирана иновативна медицина" в България ПЕРИМЕД. Фокусиран е в една от приоритетните области за развитие на технологиите, свързани със здравето и разработването на иновативни лекарство-доставящи системи за осъществяване на основния принцип на персонализираната медицина "Точното лекарство в точната доза по точното време за точния пациент".
В рубриката „За здравето заедно“ ще чуете проф. д-р Пламен Гацов , началник на Кардиологична клиника към Втора градска болница в София.
Във времето за култура след 9.ч. в разговор с художника Андрей Янев ще научите какво нашепват неговите „Влюбени лотоси“. Едноименната картина, дала заглавието и на откриващата се днес изложба в галерия „Дяков, е сред избраните от екипа на International Art Biennale – Пекин-Китай , илюстрираща темата „Любовта може да победи вирус“.
Какво сме подготвили за вас, в средата на работната седмица? Една любопитна изложба „Ние сме децата на реката“. Говорим с Мира Мохсен, от фондация „InBetween“. Раздаваме и награди днес. Очаквайте във времето след 14 часа. Имаме си рубриката „За и против“, с колегата Дарина Иванова. Ще разберете и откога води началото си традицията на..
В утрото на 20 ноември горорим за протести, отговорно шофиране, книгопечатане и култура с кауза. Напрежението сред таксиметровите шофьори в страната продължава, излизат на Национален протест. За втори път пловдивските таксита ще шестват по градските улици срещу увеличението на размера на гражданската отговорност. Ще се качат и на АМ..
Докато служебното правителство смята, че националните сметки за следващата година ще излязат и без повишаване на данъци и осигуровки, то общините вече започнаха анонси за вдигане на някои местни налози и такси. Днес общинските съветници от БСП реагираха на обявеното вчера от кмета на Пловдив Костадин Димитров поскъпване с над 45% на такса смет..
В предаването днес Ви срещаме с усмивка, позитивни мисли и шарени събития :)))) Първото такова е "Арттерапия с глина" и ще се проведе на 23 ноември от 10:00 в Ц ентър за обучение "Детска планета". Водещи на събитието са психологът Денис Никифоров и Снежана Павлова, които са готови да насочат не само децата, но и техните родители към..
Официално на 19 ноември се открива "Източната порта на Филипопол". Строена е през II век, запечатала е в паметта на сиенитните каменни блокове стъпките на древността, разрушена и зарита от времето за векове, открита през 70 - те години на миналия век и възстановена в последната година и половина с труда на археолози и реставратори. Разказът за Пловдив..