Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ELISA тестовете са рутинни, но изискват експертност

Ковид-19 е наистина ново явление за страната и света. Нас обаче ни учудва разликата на това, което се случва при заболяване от грип и съответно – от коронавирус. Това заяви микробиологът проф. д.м.н. Енчо Савов.

Оказва се, че коронавирус е по-коварно заболяване, поради увреждането на белите дробове. Тези пациенти, които са били с предизвикана от коронавируса пневмония, ще бъдат и таргет като пациенти за специалистите – пулмолози.

Проф. Савов подчерта, че  ELISA методът, по който ще бъдат тестват между 500 и 1000 произволно избрани плв мащабно представително проучване, се използва рутинно във вирусологията  за доказване на антитела за вирусно или бактериално заболяване.

 В случая, ако се използва този метод, се търсят антитела  при преболедували и с  доста преминала инфекция.

 Методът е много подобен на бързия метод, използван преди време за доказване на антитела при преболедували. Той обаче е значително по-сериозен и изисква определена апаратура и обучени специалисти.  Затова може да се прилага само в сериозни лаборатории, като университетските или в големите болници.

При този метод се изследва кръвта, тъй като антителата се намират в серума на болния. Цели се да се направи срезово проучване, докъде и доколко се е развила болестта. Имало ли е повече контактни, у които могат да бъдат открити антитела.

Въпросът в случая обаче е, че трябва да бъдат изследвани антителата на всички пациенти – по-леко преболедувалите и тези, с тежки пневмонии, след като вече имат антитела след 10,14 дни, а след това – и на третия, шестия, деветия, дванадесетия месец и т.н., за да се проследи дали антителата остават в същия обем или намаляват. Така може да се оцени какъв имунитет може да бъде придобит, но и доколко една ваксина, ако бъде приложена,  може да защити населението за определен период от време.

Резултатите при прилагане на ELISA тестовете  излизат до два часа.

Интервюто – от звуковия фйл:  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Памет за репресираните през 1953 г. тютюноработници

Мемориална плоча в памет на репресираните от комунистическата власт тютюноработници при стачката през 1953 г. ще бъде открита в Пловдив по инициатива на Съюза на офицерите от резерва „Атлантик“ и Клуб на жените ДСБ Пловдив, с подкрепата на Министерството на отбраната.  Паметният знак е поставен на  ул. Велико Търново №75, (на сградата на..

публикувано на 20.11.24 в 06:14

Съдът назначи нова експертиза за кариерите над Белащица

Делото в Административния съд в Пловдив за това дали кариерите за инертни материали над Белащица могат да възобновят работа бе отложено за декември.  Това съобщи а двокат Снежана Стефанова в програма "Ден след ден". На днешното заседение бе изслушана тройна експертиза от специалисти по водите, която казва ,че по никакъв начин кариерната дейност..

публикувано на 19.11.24 в 16:16

Разделянето на жп маршрутите на 3 лота води до по- малко влакове

БДЖ остава монополист в обществената услуга за превоз на пътници. Това е регламентирано от решение на служебното правителство от 30-ти октомври. В същото време Синдикатът на железничарите към КНСБ поиска среща с транспортния министър Красимира Стоянова, която в медиите обяви, че ще разделят жп маршрутите на три лота. " Дошло е време за..

публикувано на 19.11.24 в 16:00

Община Хисаря планира по-високи данъци, включително такса смет

Община Хисаря планира да повиши 3 местни данъка - такса смет, туристическия и патентния данък на територията на Хисаря и 11-те населени места в общината. Предложението е публикувано за обществено обсъждане на сайта на общината. Туристическият данък за категория „1 звезда“ се променя от 0,47 лв. на 1.00 лв; категория „2 звезди“ – от 0,58 лв...

публикувано на 19.11.24 в 15:18

Повече дейности обуславят повишените разходи за чистота

Увеличената с 16 милиона лева план-  сметка за поддържане на чистотата на Пловдив за 2025-та година ще гарантира по- добро изпълнение на дейностите по метене, миене и извозване на отпадъка, заяви в предаването „Точно днес“ заместник - кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Проектът на документа е в процес на обществено обсъждане и..

обновено на 19.11.24 в 13:50