За завишени цени в хранителни магазини в Перущица по време на извънредното положение сигнализира Любка Папазова. Тя работи в Пловдив и това й дава възможност да влиза в областния град с декларация всеки ден. Така и успява да сравнява цените на хранителните продукти в него с тези в Перущица, където живее.
“Установих, че по време на криза всичко започна да скача. Олиото от 1,70 стана на 2,80, брашното също скочи, сиренето, което беше евтиното и то не от млеко - и то с 2 лв. отгоре. Тук в Пловдив краставиците – на 1, 80, при нас на 3,80. Изобщо, възползват се от ситуацията, че не можем в големия град да дойдем да си пазарим и цените в магазините са много високи”.
Според Папазова, хората от Перущица са без избор да пазаруват по-евтино.
“Абсолютно не е нормално - по време на тази криза – на това, че толкова хора остават без работа – просто хората спекулират. В магазина казват: “Всеки ден стоките идват с нови цени. Ако ти харесва влез, ако не ти харесва – не пазарувай.”
Кметицата на Перущица Мария Вълканова каза пред Радио Пловдив, че е възможно цените да са по-високи, но в кметството няма официални сигнали за това. “Не е нормално, но в крайна сметка е пазар”, коментира още тя и допълни, че освен ако няма някакво решение на по-високо ниво, не вижда какво могат да направят общинските власти по този въпрос.
Регулирането на цените е извън обхвата на законодателството у нас към момента, коментира темата и председателят на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов:
“В България беше направен един опит, но той не доведе до влизането в сила на такива разпоредби. Цените, особено на хранителните стоки, не са регулирани, така че ние можем да установим всякакъв тип нарушение – от рода на право на информация, поставяне на цените, обозначаване на продуктите, но не това, което хората очакват и се надяват, именно наша проверка да доведе до намаляване на цените - за съжаление, няма как да стане. Защото, макар и според мен това да е морално укоримо за хора, които използват това положение, за да извличат печалби на гърба на гражданите, това е моралната категория. И за съжаление, аз мога да осъдя подобно поведение, но не мога да глобя такъв търговец”.
Маргаритов коментира още, че по данни на Националния Статистически институт за последния месец след въвеждане на извънредното положение по отношение на цените на потребителските стоки инфлацията у нас е отрицателна. Съветът му е, обаче, при усещане за нередност, хората да не се отказват да подават сигнали.
Чуйте целия репортаж в звуковия файл.
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..