Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

д-р Емил Кабаиванов:

Кризата намали много приходите на общините с туризъм

Ще поискаме държавна субсидия, ако приходите в общините сериозно намалеят

| обновено на 30.04.20 в 16:36

В условията на извънредното положение заради пандемията приходите на общините от местни данъци и такси рязко намаляха. 

Колко тежко е положението и какви мерки предлагат от Националното сдружение на общините на държавата, разговаряме с кмета на община Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е член на УС на сдружението.

Д-р Кабаиванов заяви, че за община Карлово данните сочат, че за първото тримесечие няма сериозно намаление на приходите. Това е така, защото имаме промишлено производство, а нямаме толкова развит туризъм и обслужваща сфера. 

В Карловския регион икономиката работи на 90 %, също така нямаме масово разпространение на коронавируса, само двама души са с положителни проби, обясни д-р Кабаиванов.

Той отбеляза, че тримесечието завършват с близки на миналата година приходи. През месец април е започнало намаляване на приходите, но то не е сериозно. 150-200 000 лева ще са по-малко средствата в общината от наеми и такси след кризата, посочи още кметът на Карлово.

При нас се очертава да няма значителен дефицит в разходната част, посочи д-р Кабаиванов. Той каза, че за оборудване на отделението за Ковид -19 са вложили съвместно общината и болницата - 160 000 лева за двата месеца до днес. Колко ще трябва да вложим занапред ще покаже времето, допълни още кметът.

НСОРБ започна събиране на данни от днес, 30 април и до 10 май ще има пълна информация за всички общини в България. 

Кметът на Карлово поясни, че наблюдението сочи, че най - голямо е намалението на приходите, там където в общините имат развит туризъм и обслужваща сфера.

От НСОРБ вече са поискали държавата да облекчи общините по време на извънредното положение. Кметът на Карлово заяви, че няма как да спре плащането на местни данъци и такси, защото в бюджетите на общините спешните разходи идват от тях.

Например, искаме държавната субсидията за месец юли да я получим в края на месец май, както и да се ползват безлихвени кредити, посочи още градоначалникът на Подбалканския град.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49