Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историческата истина в романа "Безмълвие" е минимална

Писателката Неда Антонова  преди онлайн премиерата на романа „Безмълвие“, който разказва за „Греховната младост на Паисий Хилендарски“ гостува в ефира на Радио Пловдив.

Тя сподели, че не е мислела да пише за Паисий Хилендарски, но някои неща възникват случайно. Никога не е имала любопитство към личния му живот и детсвото. Попада обаче на факт, който показва, че има какво още да се разкаже за него. Предизвикателството да започне книгата е периодът 1745-та до 1755-та година. Изследването показва: „За тези 10 години няма никаква гаранция, че е бил в Атон. Никъде в административните книжа на манастира не фигурира неговото име. За да се стигне до такова дело, като „История славянобългарска“ в онези тъмни векове, когато не е имало просвета и усещане за бъдеще е бил необходим дълъг път и житейски опит, еродиция и патриотично чувство.“

Романът показва, че документалният пласт и историческата истина са минимални. Знае се само това, което Паисий е казал. Всичко останало са спорни факти или художествена измислица, която е много по-голяма. Разказът ораганично произтича от живота на Паисий и отговаря на въпроса: „Не дали се е случило, а би ли могло да се случи?“. 

Интервюто с писателката Неда Антонова е в звуковия файл.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" - за не/възможното бъдеще

Тази събота "Срещите" ви предлагат разговор по книгата на британския журналист Хеймиш Макрей "Светът през 2050 година". Събеседник е журналистът и създател на "Дигитални истории" Георги Караманев. Как ще изглежда светът през 2050 година? Какво влияние ще окажат на нашето глобално общество сложните сили на промяната – демография, околна среда,..

обновено на 24.08.24 в 09:10

Античният театър събира опера и оперета в грандиозна гала

Спектакълът-калейдоскоп „Viva l`operetta, viva l`opera“ ще бъде представен на Античния театър. Участниците предлагат на публиката романтична разходка във Венеция, посещение на бал в Савоя или из бохемските улици на Монмартър с обединяващите теми в оперетни шедьоври и оперни класики под диригентската палка на музикалния директор на Виенската..

обновено на 24.08.24 в 07:33

„(Едно)временно“ графика и масло на Симона Благоева

Първа самостоятелна изложба открива в родния си град Пловдив младата художничка Симона Благоева. Експозицията е озаглавена „(Едно)временно“ и съдържа цикъл графика и маслени картини. Изложбата е подредена в Галерия „Арсенал“ на ул. „Магура“ № 4 в Квартала на творческите индустрии „Капана“. Симона Благоева очаква своите приятели и тези на..

публикувано на 23.08.24 в 08:44

Изложба в Пловдив по случай Деня на независимостта на Украйна

В Музейна галерия „Димитър Георгиев“ в Пловдив се открива изложба на украинска художничка Оксана Стратийчук . Експозицията е под мотото „Пейзаж и натюрморт“ и е посветена на Деня на независимостта на Украйна, който се чества 24 август.  Проявата е под патронажа на почетния консул на Украйна в Пловдив Димитър Георгиев и Посолството на..

публикувано на 23.08.24 в 07:48

Тракийският храм от III век пр. Хр. ще бъде експониран

" Тракийски храм от III век преди Христа ще експонираме в Пловдив. Това е уникален обект за България, който няма аналог по нашите предели.", смята директорът на РАМ Пловдив доц. д-р Костадин Кисьов . Той поясни, че разкопките на Голямата могила, в район Южен, с височина 12 метра са продължили три години.  Кметът Костадин Димитров каза, че за..

публикувано на 22.08.24 в 11:11