В "Звукът на киното" тази седмица се прощаваме с великия композитор Енио Мориконе. Той ни напусна на 91 години в нощта срещу 06 юли след като претърпя инцидент. Енио Мориконе счупи бедрената си кост преди дни и почина в болница в Рим.
Надали има почитател на киното или въобще някой, който да е ходил на кино и да не е чул музиката на превърналия се приживе в легенда италиански композитор.
Мориконе е написал музиката към повече от 500 филма, европейски и холивудски продукции. Сред най- известните му творби са музика от филми като "Ново кино Парадизо", "Имало едно време на Запад", "Имало едно време в Америка", "Професионалистът", "Добрият, лошият и злият", сериала "Октопод" и редица други.
Енио Мориконе е роден в Рим през 1928 г., като започва да пише музика към филми през 1955 г., а през 1964 г. започва сътрудничеството му с Бернардо Бертолучи и Серджо Леоне.
През 2007 г. Морикона получава „Оскар“ за цялостно творчество. През март 2008 г. чилийският президент Мишел Башле му връчва Ордена „Пабло Неруда“ за заслуги към изкуството и културата.
Удостоен с титлата Почетен доктор на Нов български университет (11 декември 2013 г.). Той изнесе първия си български концерт през декември 2013 година. Двучасовото пътешествие из филмовата музика в зала "Арена Армеец" събра близо 9 000 зрители. Специално соло в концерта му изпълни българския виртуоз Теодосий Спасов.
В Холивуд Мориконе работи с Роман Полански, Оливър Стоун, Брайън де Палма, Терънс Малик, Куентин Тарантино. Сред по-известните филми с негова музика са „За шепа долари“, „Малена“, „Имало едно време на Запад“, „Професионалистът“, „Ново кино „Парадизо“, „Бъгси“, както и последната му работа с Куентин Тарантино във филма „Омразната осморка“, за която той получава "Оскар" през 2016 година.
Той е носител също и на три „Златни глобуса“ и шест награди БАФТА от Британската академия за филмово и телевизионно изкуство.
Музика от филми на Мориконе ще в предложим в часа от 8.00 до 9.00 в събота, а повторението на "Звукът на киното" е в неделя от 15 часа.
„Национална служба за охрана. Спомени на Генерала“ е книга, която излезе наскоро. Тя е дело на най-дълго заемалия ръководния пост в НСО – генерал Димитър Владимиров. В продължение на 12 години и половина, между 1992 и 2004-та, той работи с трима български президенти: Желю Желев, Петър Стоянов и Георги Първанов. За взаимодействието си с тях, за..
На 24 ноември православната църква почита света Екатерина, която покровителства майките, плодовитостта и здравето в семейството. Имен ден празнуват Екатерина, Катя, Катерина, Катина, Тина, Тинка и Катрин. Честито на имениците! Двете ни основни теми днес. Какво ни е приготвил последният месец на годината, според астрологията? Очаквайте астро..
Провали се и 5-тият опит народните представители да изберат председател на парламента. Защо депутатите продължават да не могат да изберат „пръв след равни“ 12 дни след старта на Народното събрение? Каква е причината и неизбежни ли са нови, 8-ми поред извънредни парламентарни избори? Питаме политолога Георги Киряков . Румъния и България могат..
Днес в предаването ще се срещнем с жив и истински литературен герой и то без кавички. Той е сърбин, когото любовта е довела в България и Пловдив е неговия предпочитан адрес. Той е кино- документалистът, продуцент и преводач Блажо Николич, чиято собствена съдба прилича на филм. За неслучайните предопределености , срещите със съмишленици, които..
Отложеният край на първото парламентарно заседание на 11 ноември постави на пауза държавата, а последният ден от работната седмица прави особен звучен актуалният за нормализирането на политическия процес въпрос ще успее ли подновеното гласуване да постигне заветните 120 гласа за избор на председател на Народното събрание. Всички други теми за неясни..