Щурмът на Бастилията на 14 юли в Париж и последвалото събитие с приемането на „Декларация за правата на човека и гражданина“, съставят онази част от същността на цивилизована Европа, която почти два века и половина по-късно свободните и бленуващи за реална демокрация граждани, я търсят като опиат и излизат заедно на улицата, когато в тяхното съзнание тази демокрация е в съществен дефицит.
Хорът на общественото недоволство днес спряга нови имена и факти, но категориите „гражданство“, „законност“ и „морал“, които си остават без промяна, се съотнасят трудно с „институции“ и „власт“.
След прокурорския шурм в Президентството и поисканата от Румен Радев оставка на Правителството на Бойко Борисов и на главния прокурор Иван Гешев, на вътрешния министър - от ДБ, „плажуване“ без бански костюми, улични протести и полицейски произвол, продължаваме питането „Кой кого не иска да чуе в държавата, заплашена от „счупване“. Ще доведат ли протестите с необозрима продължителност във времето, до края на статуквото, в каква кондиция са управлението и градската десница? Темата коментираме със социолога доц. Петър Чолаков от Института по философия и социология при БАН и с депутата от ГЕРБ Спас Гърневски.
Какво заявиха пловдивчани в поредния ден на уличното недоволство срещу корупцията и властта? Репортажът е на Антония Попова.
Културният сектор – сериозно засегнат от КОВИД 19, а според българския евродепутат Андрей Слабаков – най-засегнатият. За трансформацията на Програма „Творческа Европа“ и подкрепата на хората от артистичния бранш – с него разговаря Екатерина Костова.
А във времете за култура след 9.00 – чуйте от фотографа Георги Иванов защо град Пловдив е ...за мечтатели. Едноименната фотографска изложба е на ул. „Абаджийска“ в квартал „Капана“.
А вторник ще посрещнем в ефира на програма „Точно днес“ с госта ни в рубриката „Добро утро, ден“ – балетмайсторът Русалия Кирова.
Точно днес ще продължим да търсим отговори на важните за обществото въпроси, от концентрацията на безпомощност в средите на народните избраници, до знаците, които сочат нови избори скоро. Разговор с политолога проф. Александър Маринов . Няма да пропуснем отбелязването в Пловдив на Деня на християнското семейство, 21 ноември. Разговаряме с Недка..
Десети ден вече няма кой да удари парламентарния звънец, за да приключи първото заседание на депутатите и да стартира законодателната им работа. В същото време булеварди и магистрали са блокирани и оглушени от клаксоните на таксиметровите коли срещу поскъпването в пъти на застраховката „Гражданска отговорност“. Инатът на политиците да отстъпят..
Какво сме подготвили за вас, в средата на работната седмица? Една любопитна изложба „Ние сме децата на реката“. Говорим с Мира Мохсен, от фондация „InBetween“. Раздаваме и награди днес. Очаквайте във времето след 14 часа. Имаме си рубриката „За и против“, с колегата Дарина Иванова. Ще разберете и откога води началото си традицията на..
В утрото на 20 ноември горорим за протести, отговорно шофиране, книгопечатане и култура с кауза. Напрежението сред таксиметровите шофьори в страната продължава, излизат на Национален протест. За втори път пловдивските таксита ще шестват по градските улици срещу увеличението на размера на гражданската отговорност. Ще се качат и на АМ..
Докато служебното правителство смята, че националните сметки за следващата година ще излязат и без повишаване на данъци и осигуровки, то общините вече започнаха анонси за вдигане на някои местни налози и такси. Днес общинските съветници от БСП реагираха на обявеното вчера от кмета на Пловдив Костадин Димитров поскъпване с над 45% на такса смет..