Щурмът на Бастилията на 14 юли в Париж и последвалото събитие с приемането на „Декларация за правата на човека и гражданина“, съставят онази част от същността на цивилизована Европа, която почти два века и половина по-късно свободните и бленуващи за реална демокрация граждани, я търсят като опиат и излизат заедно на улицата, когато в тяхното съзнание тази демокрация е в съществен дефицит.
Хорът на общественото недоволство днес спряга нови имена и факти, но категориите „гражданство“, „законност“ и „морал“, които си остават без промяна, се съотнасят трудно с „институции“ и „власт“.
След прокурорския шурм в Президентството и поисканата от Румен Радев оставка на Правителството на Бойко Борисов и на главния прокурор Иван Гешев, на вътрешния министър - от ДБ, „плажуване“ без бански костюми, улични протести и полицейски произвол, продължаваме питането „Кой кого не иска да чуе в държавата, заплашена от „счупване“. Ще доведат ли протестите с необозрима продължителност във времето, до края на статуквото, в каква кондиция са управлението и градската десница? Темата коментираме със социолога доц. Петър Чолаков от Института по философия и социология при БАН и с депутата от ГЕРБ Спас Гърневски.
Какво заявиха пловдивчани в поредния ден на уличното недоволство срещу корупцията и властта? Репортажът е на Антония Попова.
Културният сектор – сериозно засегнат от КОВИД 19, а според българския евродепутат Андрей Слабаков – най-засегнатият. За трансформацията на Програма „Творческа Европа“ и подкрепата на хората от артистичния бранш – с него разговаря Екатерина Костова.
А във времете за култура след 9.00 – чуйте от фотографа Георги Иванов защо град Пловдив е ...за мечтатели. Едноименната фотографска изложба е на ул. „Абаджийска“ в квартал „Капана“.
А вторник ще посрещнем в ефира на програма „Точно днес“ с госта ни в рубриката „Добро утро, ден“ – балетмайсторът Русалия Кирова.
Психолози вече говорят за пандемията "ботокс" като обществен модел, а здравните инспектори откриват нелегални количества в салони, които инжектират опасния токсин без право да го правят. Въпросителен и удивителен поставя темата, след като десетки жени се борят за здравето си, вместо гордо да носят новата си визия. За медицинските стандарти, етика и..
Пловдив и областта са 3-ти в страната по разпространение на грипа. На какво се дължи това и стигнахме ли пика на болестта, питаме проф. Ива Христова , директор на Националния център по заразни и паразитни болести. След стагнацията в края на миналата година кариерен сайт отчита ръст в обявите за работа през януари. Къде е Пловдив и в кои..
В четвъртия ден на февруари, в уреченото време и уреченият час сме вашата по-добра компания за следобедното Ви кафе :))) Февруари е месецът на Любовта, а Поезията е любов, която живее в думите! Точно на такава вечер, посветена на нежността, емоцията и магията на словото Ви каним с първия ни събеседник поетесата Виолета Колева, която ще представи..
В утрото на 4 февруари отиваме до район „Южен“. Дългите ремонти там, заради изграждането на Южния обходен колектор, създават неудобство на гражданите. Кметът Костадин Димитров и районният кмет Атанас Кунчев в началото на миналата седмица изразиха недоволството си от дейностите по ВиК проекта. Каква е причината за забавените ремонти и ще успее ли..
Светът гледа към остров „Санторини“, който се люлее пореден ден. Туристи и жители се евакуират, а властите предприемат мерки заради опасения за потенциално силно земетресение. Какво се случва на вулканичния остров, който е сред основните туристически дестинации в Гърция, ще ни каже в предаването "Ден след ден" доц. Пламена Райкова от Национални..