"Това че площадите са пълни, и то не само в София, с протестиращи, които искат оставката на правителството, не може да бъде подминато.
Ако някой каже - става дума за една шепа хора, които са недоволни от едно или друго, или са подтиквани от опозицията, или още по - лошо - подтиквани и възнаграждавани от Васил Божков, това не само е несериозно. То е абсолютно неприемливо и само ще подтиква още повече хората да упорстват на протеста.
Връзката се е скъсала."
Това заяви пред Радио Пловдив политологът от Нов български университет проф. Антоний Тодоров.
Според него ГЕРБ не могат да си дадат сметка за това. И една от основните причини се крие не толкова в силата на ГЕРБ, колкото в слабостта на опозицията.
Не просто връзката между правителство и общество се е скъсала в момента, но имаме по - сериозно скъсване на връзка и това е между институции и общество.
Протестът няма да се успокои
Исканата оставка на главния прокурор е не по - маловажна.
Ако правителството подаде оставка, а главният прокурор упорства, просто очаквам протестът да се премести от сегашното място - пред сградата на правителството и на общините в областните градове, пред съдебните палати.
Това ще бъде промяната, но едва ли протестът ще се успокои.
Тодоров припомни, че точно акция на главния прокурор е подпалила фитила на този протест.
Правителството очевидно стоеше зад избора на главен прокурор, тогава когато имаше протести за този избор, припомни Тодоров.
Силата на протеста е в неговото многообразие
Доста разнородни са участниците в протеста. Те идват от различни среди и вероятно се представят бъдещето по много различен начин.
Всъщност, това е характерното за този протест. Той обедини леви, десни, центристи и такива, които нямат изявени партийни предпочитания.
Така Антоний Тодоров определи "профила на протестиращите" и посочи, че е малко вероятно протестиращите да последват една нова партия.
Ако има партия, която да произлезе от този протест, която ще бъде нов политически участник, тя ще представлява във всеки случай само една част от този протест.
Тодоров отбеляза, че сред протестиращите има хора с партийни обвързаности, хора, които подкрепят една или друга партия.
Силата на този протест в момента е, че той е точно такъв многообразен, разнообразен граждански протест, който обаче има все пак две ясни искания, около които се обединяват всички - две оставки.
Двете ставки са условието да се говори за бъдещето нататък
Това бъдеще не се очертава да е лесно.
Ако правителството подаде оставка, ще има служебно правителство, освен ако по някакъв начин не бъде формирано в рамките на този парламент друго правителство, което да удовлетвори протестите.
Само че, протестите няма да спрат, ако не настъпи някаква промяна в прокуратурата. Така че, не ми се струва много вероятно.
Има политическа нестабилност, защото има политическа криза
Има съвършено разпадане на доверието към настоящото правителство. То сигурно има своите поддържници, но ние, освен от неговите среди, почти не ги чуваме. И от медиите, които са присъдружни.
Дори привържениците на правителството в момента нямат ентусиазма да го защитават, обобщи политологът.
Равносметката в ГЕРБ
Много хора в ГЕРБ сигурно си дават сметка, че няма как управлението да продължи начело с Бойко Борисов. Стана ясно, че се обсъждат такива варианти.
Има множество въпроси, на които от ГЕРБ не отговарят, подчерта Тодоров.
Можем да си представим правителство, където начело да не е Бойко Борисов.
Можем ли да си представим партия, на която да не е начело Бойко Борисов?
Малко вероятна е възможността да се излъчи правителство на ГЕРБ, без начело да е Бойко Борисов, прогнозира Тодоров.
Вотът на недоверие
Аритметично вотът вероятно няма да мине.
БСП е в трудна вътрешна позиция, там има напрежение. Партията се гласи да организира преките избори за лидер, което ще отнеме много енергия и това ще бъде буквално през следващите седмици. Значи БСП няма да има време да прави друго, освен да се занимава с това.
Ще може ли БСП да бъде активен участник в протестите, освен на индивидуално равнище?
Антоний Тодоров обърна внимание, че партията официално дори не каза на своите членове и симпатизанти: "Идете сред протестиращите, идете да ги подкрепите!"
По - добре БСП да не се надява да получи чисто автоматично някакви дивиденти от този протест, коментира политологът.
Той е категоричен, че БСП трябва да направи усилия да покаже, че има мостове, че е склонна на диалог.
Според Тодоров социалистическата партия трябва да покаже, че е способна да предложи някаква минимална платформа на други опозиционни парти в парламента и извън него.
Може ли сегашното ръководство на БСП да седне и да поговори с "Да, България" как си представят едно бъдеще след евентуална оставка на Борисов?
Ако това се случи, ще е прецедент, убеден е политологът.
Цялото интервю на Емил Костов с Антоний Тодоров е в звуковия файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..