„Преди да се стигне до консенсус на политическо равнище на базата на определен брой депутати, които ще гласуват за нова Конституция, трябва да има обществен консенсус, по-широк обществен дебат за необходимостта от нова Конституция. Става въпрос за устойчивост на конституционния ред, който е в основата на конституционната държава“. Това подчерта депутатът от Седмото ВНС и председател на УС на Института за социология „Иван Хаджийски“ проф. Петър-Емил Митев.
По думите му, обезпокоителен е фактът, че въпросът за приемането на нова Конституция се включва в дневния ред по силата на конюнктурни съображения.
„При наличието на политическа криза се дава решение чрез въвличане на страната в конституционна криза ва банк. Това е опасна игра, която не е в полза на обществото“.
Декларацията от инициираната от лидера на БСП среща на депутатите от Седмото ВНС, приело настоящата Конституция на Република България, има морално значение, което тежи с аргументи.
В настоящия опит за дебат по въпросите на Конституцията има две страни – тактическа, с опита на министър-председателя на спечели време за намиране на изход в една губеща ситуация, и стратегическа, тъй като промените, предлагани в новия проект за Конституция, съдържат възможности за налагане на авторитарни тенденции в политическия живот на страната, продчерта проф. Митев.
„Философията на Конституцията е заложена в Преамбюла - България е демократична, социална и правова държава. Този преамбюл не може да бъде премахнат“, бе категоричен проф. Митев.
Коституцията е успяла да докаже своята жизнеспособност и да регламентира трансфера на властта. Това означава, че тя е демократична и функционираща през годините, получила международно признание, бе категоричен проф. Петър Емил Митев.
Според него, оставката на правосъдния министър Данаил Кирилов е израз на политическата криза в страната.
Интервюто чуйте от звуковия файл:
"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..