Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Големите хитове на Енио Мориконе в "Звукът на киното"

| обновено на 25.09.20 в 17:03

В две поредни седмици в "Звукът на киното" ще ви предложим филмова музика, създадена от Енио Мориконе. Започваме след новините в 8.00 в събота, а повторението на "Звукът на киното" е в неделя следпновините в 15 часа. 

Великият композитор ни напусна това лято на 91 години  Енио Мориконе счупи бедрената си кост и почина няколко дни по-късно в нощта на 06 юли в болница в Рим. 

Надали има почитател на киното или въобще някой, който да е ходил на кино и да не е чул музиката на превърналия се приживе в легенда италиански композитор. 

Мориконе е написал музиката към повече от 500 филма, европейски и холивудски продукции. Сред най- известните му творби са музика от филми като "Ново кино Парадизо", "Имало едно време на Запад", "Имало едно време в Америка", "Професионалистът", "Добрият, лошият и злият", сериала "Октопод" и редица други.

Енио Мориконе е роден в Рим през 1928 г., като започва да пише музика към филми през 1955 г., а през 1964 г. започва сътрудничеството му с Бернардо Бертолучи и Серджо Леоне. 

През 2007 г. Морикона получава „Оскар“ за цялостно творчество. През март 2008 г. чилийският президент Мишел Башле му връчва Ордена „Пабло Неруда“ за заслуги към изкуството и културата.

Удостоен с титлата Почетен доктор на Нов български университет (11 декември 2013 г.). Той изнесе първия си български концерт през декември 2013 година. Двучасовото пътешествие из филмовата музика в зала "Арена Армеец" събра близо 9 000 зрители. Специално соло в концерта му изпълни българския виртуоз Теодосий Спасов.

В Холивуд Мориконе работи с Роман Полански, Оливър Стоун, Брайън де Палма, Терънс Малик, Куентин Тарантино. Сред по-известните филми с негова музика са „За шепа долари“, „Малена“, „Имало едно време на Запад“, „Професионалистът“, „Ново кино „Парадизо“, „Бъгси“, както и последната му работа с Куентин Тарантино във филма „Омразната осморка“, за която той получава "Оскар" през 2016 година.

Той е носител също и на три „Златни глобуса“ и шест награди БАФТА от Британската академия за филмово и телевизионно изкуство. 

Музика от филми на Мориконе ще в предложим в часа от 8.00 до 9.00 в събота, а повторението на "Звукът на киното" е в неделя от 15 часа. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

ФинансираНЕ и политизираНе „Точно днес“

Втори бойкот на хранителните магазини организират четири организации точно днес. Време не само за равносметка, но и здрав разум. На този фон управляващата коалиция на ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН правят плахи опити да представят нов проект на бюджет, който дава щедро на едни, а на други – не. За финансите и опитите за политика ще говорим в утрото..

обновено на 19.02.25 в 16:57

(Трябва & Няма) да платим „Ден след ден“

Заветите на Левски: знаем ли ги, разбираме ли ги, следваме ли ги? Защо се сещаме за Апостола само два пъти в годината? Можем ли да се измерваме с неговия аршин и да постигнем идеала му за силна и независима България? Отговори търси в репортажа си Димитър Владимиров , който разказва за поклонението пред паметника на Левски в Пловдив. Пари,..

публикувано на 19.02.25 в 14:51

За най-обичания национален герой днес във "Вход свободен"

Днес, когато се навършват 152 години от гибелта на Апостола, прекланяме глави пред делото на най-светлата личност в нашата история!  За усещането да носиш Левски в сърцето, във вените ти да тече неговата кръв, да гориш с онзи пламък, с който е горял и той, разказва Христина Богданова - прапраплеменница на Васил Левски. Приликата е повече от поразителна -..

публикувано на 19.02.25 в 09:30

"Точно днес" - памет и политика

В утрото на 19 февруари продължават възпоменателните прояви в памет на Васил Левски. През последните години годишнината от обесването на Апостола на свободата се чества в два поредни дни, тъй като едни смятат, че по нов стил  това е 18-и февруари, а други – 19-и февруари. 152 години след бесилото си спомняме за делото на Левски и неговите завети...

публикувано на 18.02.25 в 17:00

"Ден след ден" на 18 февруари

В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна дискусиите за това какво да включва споразумението за мир стигнаха и до най-чувствителната част-възможното изпращане на миротворчески сили в Украйна. Европейските страни реагират противоречиво, а днес българският президент каза, че е категорично против изпращане на български войници в..

публикувано на 18.02.25 в 14:13