В Световния ден на превода срещана ни в ефира ще бъде с преводача и издател Манол Пейков. Тази година той е носител на награда „Пловдив“ в раздел „Художествен превод“ за поетичната книга на Лорънс Ферлингети „Поезията като бунтовно изкуство“, която и днес звучи много актуално, а написаното е преди 65 години.
Светът е прекрасно място
да си роден
ако нямаш против че да си щастлив
невинаги е
купон до откат ...
Днес в родния Пловдив пристига политологът Димитър Аврамов. В Bee Bop Café ще представи книгата си „Новата държава“. За нея социологът проф. Георги Фотев казва: „Книга на тревожната политическа мисъл, която представлява интерес и за широката публика, защото благодарение на държавата има политическо общество, а никой не може да остане извън него.“
Ше говорим още за България в утрешния ден, и в каква държава искаме да живеем?
Днес Международен панаир Пловдив отваря врати за изложението за отбранителни продукти и услуги „Хемус 2020“. Програмата в аванс ще научим от доц. д-р Иван Соколов, главен директор на Международен панаир Пловдив.
Преди новините в осем, не само за поезия говорим с Елена Диварова, която днес представя книгата си „Близки разстояния“ в читалище „Иван Вазов-1904“ със съдействието и на читалище „Възраждане-1983“.
В рубриката „Добро утро, Ден“ Паолина Комсалова разговаря с поетесата, писател и издател Божана Апостолава.
Пламен Асенов прествая във „Великите европейци“ Леонардо да Винчи, който е известен като художник, но маестрото смята себе си за учен и инженер. Той казва: „Всеки живот, добре преживян, е дълъг живот“.
Слушайте ни! „Точно днес“ на 30-ти септември от 6.00 до 9.30 часа.
Втори бойкот на хранителните магазини организират четири организации точно днес. Време не само за равносметка, но и здрав разум. На този фон управляващата коалиция на ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН правят плахи опити да представят нов проект на бюджет, който дава щедро на едни, а на други – не. За финансите и опитите за политика ще говорим в утрото..
Заветите на Левски: знаем ли ги, разбираме ли ги, следваме ли ги? Защо се сещаме за Апостола само два пъти в годината? Можем ли да се измерваме с неговия аршин и да постигнем идеала му за силна и независима България? Отговори търси в репортажа си Димитър Владимиров , който разказва за поклонението пред паметника на Левски в Пловдив. Пари,..
Днес, когато се навършват 152 години от гибелта на Апостола, прекланяме глави пред делото на най-светлата личност в нашата история! За усещането да носиш Левски в сърцето, във вените ти да тече неговата кръв, да гориш с онзи пламък, с който е горял и той, разказва Христина Богданова - прапраплеменница на Васил Левски. Приликата е повече от поразителна -..
В утрото на 19 февруари продължават възпоменателните прояви в памет на Васил Левски. През последните години годишнината от обесването на Апостола на свободата се чества в два поредни дни, тъй като едни смятат, че по нов стил това е 18-и февруари, а други – 19-и февруари. 152 години след бесилото си спомняме за делото на Левски и неговите завети...
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна дискусиите за това какво да включва споразумението за мир стигнаха и до най-чувствителната част-възможното изпращане на миротворчески сили в Украйна. Европейските страни реагират противоречиво, а днес българският президент каза, че е категорично против изпращане на български войници в..