Той заяви за Радио Пловдив, че ще участва в дебата на ЕП за България с чувство на удовлетворение, защото отдавна е трябвало да се проведе. Радва се, че е допринесъл в залата на ЕП да се чуе гласът на българските граждани, които очакват подкрепа в една много тежка институционална криза на провосъдието и правовата държава.
„За първи път има такъв дебат за България. Това не е петно за образа на България, не бива да мислим в компрексарски стил. Ние сме част от ЕС, който е съюз на държави, но и на граждани. Провеждането на зрял дебат в ЕП по-скоро показва, че България има самочувствието да се изправи, да покаже проблемите си и да ги обсъди. Искрено се надявам, макар със значително съмнение, че управляващите в България ще признаят в рамките на дебата, че България има сериозни проблеми, ще посочат, как мислят да ги решат.“
Г-н Кънев е категоричен, че в последния доклад по мониторинговия механизъм за България много ясно ни напомнят, че има въпроси, по които управляващите в България не взимат мерки. Има дори отстъпление от малкото, което е постигнато през последните години. Това е проблемът с безконтролната прокуратура и нейната вертикална структура, която е непозната в европейското право. Проблемите също с медийния пазар, с правосъдието като цяло и липсата на производства свързани с политическа корупция.
„Да се каже, че докладът е положителен е нещо несериозно. Трябва да търсим решения, а не да се крием. Не трябва да си правим илюзии, че Европа ще реши проблемите на България. Днес в ЕП предстои дебата за общ правосъден механизъм, койо ще засяга всички държави в ЕС. Ще се дебаира възможността да бъдат ограничавани, намалявани или спирани европейски фондове в случаи на корупция и проблеми с правосъдието. В страните донори има голяма тревожност и очакване парите, които Европа взима назаем, и които богатите държави ще плащат да не бъдат разхищавани и крадени“, уточни Радан Кънев.
Интервюто с евродепутата Радан Кънев е в звуковия файл.
На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..
Владимир Иванов - председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..
Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..
Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира производителят на зеленчуци Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..