КНСБ настоява за 20% ръст на заплатите на работещите в бюджетната система, които не са получили увеличение през последните месеци на Ковид-кризата. Това обяви в Пловдив лидерът на конфедерацията Пламен Димитров като посочи, че увеличението трябва да е за всички, а не само прословутите 30% на заплатите в 30-тина агенции, определяни като работещи на първа линия в кризата.
На среща с кмета на Пловдив Здравко Димитров президентът на КНСБ е обсъдил и настояването за 15% увеличение на заплатите в Домашния социален патронаж в Пловдив. За това настояват в подписка 54 от работещите в общинското предприятие и синдикатите напълно ги подкрепят, тъй като те също са на първа линия в Ковид-кризата, уточни Пламен Димитров. Той е категоричен, че в бюджета си за догодина общината трябва да заложи увеличение на заплатите на работещите във всички общински предприятия, за да се компенсирира изоставането от заплащането на държавно финансираните дейности. Лидерът на КНСБ подчерта, че искането е не само за Пловдив, затова са предвидени разтовори с всички кметове и със сдружението на общините и ще се намери начин това да стане.
Пламен Димитров увери, че пловдивският кмет е възприел предложението на синдиката да определи заместник-кмет, който да е председател на Общинския тристранен съвет и той да започне да действа. Заплатите в общинските предприятия ще са един от въпросите, който ще се обсъжда буквално през следващите седмици, увери синдикалистът.
Пенсиите трябва да се увеличат диференцирано, но еднократно от догодина, а не с 50 лева на калпак постоянно, каза още президентът на КНСБ. По думите му, синдикатът настоява за 20% увеличение на минималната пенсия и тя да стане 300 лева, с 10% увеличение на пенсиите между 300 и прага на бедност, и 5% увеличение на всички останали пенсии. Максималната пенсия трябва да се увеличи с 240 лева и да стане 1 440 лева, колкото е процентът на увеличение на минималната работна заплата в страната.
Очаквам около 5 милиарда лева дефицит в акуализирания бюджет за тази година и подобен за следващата, прогнозира лидерът на КНСБ. Той призова не да се пести, а да се харчи, тъй като хората и предприятията имат нужда от финансови инжекции. Това е единственият начин да стимулираме потреблението, за да се задвижи обратно двигателят на растежа, коментира Пламен Димитров.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..