Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правителствата наказват хората с нелогични анти-ковид мерки


Нелогично от медицинска и научна гледна точка е решението да се носят маски на открито, коментира пред Радио Пловдив доц. Андрей Чорбанов, директор на департамент „Имунология“ в Института по микробиология на БАН
 

"Дискотеките, заведенията ще продължат да работят, а когато хората влязат в тях ще трябва да си ги свалят, което прави тази мярка ненужна. Вирусът се разпространява в семействата и затворените колективи", обясни той.  

Според доц. Чорбанов държавите се оказаха неподготвени за пандемията, а в момента налагат крайни мерки, за да демонстрират нещо дисциплиниращо. "Правителствата по света наказват своите граждани, защото не спазват по- меките мерки, които са в сила", подчерта той.

Позицията на имунолога е, че с налагането на мерки се пази здравната система.  "Въпросът не е колко са позитивните, а колко са болните, затова статистическата информация, която се дава не е правилна", коментира ученият. По думите му здравната ни система е неподготвена и това е причината лекари да отказват да работят в Ковид-отделенията.

"Правителствата по света се оказаха неподготвени за пандемията. Те се занимаваха с потребностите, дори глезотиите на населението като модерни мрежи, 5G-мрежи, но не се оказаха неподготвени за бедствии и пандемии.

"Докато вирусът не премине през всички, каквото и да правим няма да има резултат. Лошото е, че това го знаят и държавите, но причината да взимат мерки е предпазването на  здравните системи от големия брой тежко болни. Вирусът няма да си отиде", категоричен е още Андрей Чорбанов. Той добави, че не е доказано разпространението на вируса да става на масови събития като мачове, протести и други. 

От началото на октомври се разпространява световна петиция на учени от топ университети в света до правителствата, в която обясняват, че не трябва да се предприемат подобни мерки. Тя е подписана от 55 хиляди учени от световна величина,  включително и Нобелисти, каза още ученият. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности ще се състои следобед. Мястото е кръстовището на улиците „Родопи“ и „Алеко Константинов“. В проекта е заложена подмяна на водопроводната мрежа по следните улици:  "Любен Каравелов" ,"Капитан Петко..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58

Родителите да разговарят с децата и да познават интересите им

„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция.   Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..

публикувано на 12.02.25 в 16:53