Нелогично от медицинска и научна гледна точка е решението да се носят маски на открито, коментира пред Радио Пловдив доц. Андрей Чорбанов, директор на департамент „Имунология“ в Института по микробиология на БАН
"Дискотеките, заведенията ще продължат да работят, а когато хората влязат в тях ще трябва да си ги свалят, което прави тази мярка ненужна. Вирусът се разпространява в семействата и затворените колективи", обясни той.
Според доц. Чорбанов държавите се оказаха неподготвени за пандемията, а в момента налагат крайни мерки, за да демонстрират нещо дисциплиниращо. "Правителствата по света наказват своите граждани, защото не спазват по- меките мерки, които са в сила", подчерта той.
Позицията на имунолога е, че с налагането на мерки се пази здравната система. "Въпросът не е колко са позитивните, а колко са болните, затова статистическата информация, която се дава не е правилна", коментира ученият. По думите му здравната ни система е неподготвена и това е причината лекари да отказват да работят в Ковид-отделенията.
"Правителствата по света се оказаха неподготвени за пандемията. Те се занимаваха с потребностите, дори глезотиите на населението като модерни мрежи, 5G-мрежи, но не се оказаха неподготвени за бедствии и пандемии.
"Докато вирусът не премине през всички, каквото и да правим няма да има резултат. Лошото е, че това го знаят и държавите, но причината да взимат мерки е предпазването на здравните системи от големия брой тежко болни. Вирусът няма да си отиде", категоричен е още Андрей Чорбанов. Той добави, че не е доказано разпространението на вируса да става на масови събития като мачове, протести и други.
От началото на октомври се разпространява световна петиция на учени от топ университети в света до правителствата, в която обясняват, че не трябва да се предприемат подобни мерки. Тя е подписана от 55 хиляди учени от световна величина, включително и Нобелисти, каза още ученият.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..