Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историческа панорама за Пловдивските акомпанятори

| обновено на 25.10.20 в 10:18


Съхранена памет на една голяма част от културното наследство на града ни, откриваме в страниците на Историческа панорама – „Акомпаняторите на Пловдивското музикално училище“. 

Първи по рода си опит за събиране на историята на акомпаняторите в Пловдивското музикално училище, и опазването му за идните поколения прави авторът на книгата, д-р Злателина Коларова.

"В хода на изследването се сблъсках с трудности от различно естество. В архивните материали има противоречия и неточности. Опитвала съм се да удостоверя използваната фактология с повече от един източник. Част от акомпаняторите са вече покойници, за някои от тях няма конкретни сведения. Дори за такава икона в професията като Та- 6 теос Санджакян все още липсва изчерпателна, подобаваща на дългия му творчески път биография. Поради недостиг на документи в много случаи се наложи да се позова на разкази или спомени на свидетели. Присъствието на субективния фактор, с всички произтичащи от това последствия, е очевидно. В изложението съм пропуснала имена, за които се е доказало, че не са били акомпанятори, въпреки че фигурират като такива. (Показателен е примерът с Милчо Левиев, който лично ме увери, че е бил преподавател по камерна музика, макар да е отбелязан като корепетитор. Има и други подобни случаи). Пропускам и непотвърдените, че са упражнявали професията. Разчитам на коректност за подадените справки относно работата на съпровождащите пианисти. Срещнах много съпричастие, желание за сътрудничество и помощ, за които съм дълбоко благодарна."

Разговорът с  д-р Злателина Коларова чуйте в прикаченото аудио.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" за спорния и безспорен Николай Хайтов

Продължавам да се питам какъв трябва да си, за да се довериш на белия лист и да му споделиш товара на душата си? Отговор ни дават дневниците на спорния и безспорен Николай Хайтов. 105 години от рождението му. С Емилия Каменова, носителка на наградата "Николай Хайтов", надзъртаме в дневниците на писателя, за да прочетем и другата биография..

публикувано на 20.12.24 в 12:30

Анри Кулев и Тонислав Христов със "Златен ритон"

Големите победители на 28-ото издание на Фестивала за българското документално и анимационно кино „Златен ритон“, който се състоя в Пловдив, са анимационният филм "Бяло рамо за черен мъж" на режисьора Анри Кулев и документалният филм "Желанието на Гери" на Тонислав Христов. На церемония в "Лъки Дом на киното" бяха отличени победителите в..

публикувано на 20.12.24 в 07:06

Стрийт-арт завладява Пловдив

Стрийт-арт проект, посветен на 20 години България в НАТО, ще бъде представен в Пловдив.  Събитието се организира Министерството на външните работи и община Пловдив. Автор на стенописа е талантливият артест Иван Янков, който спечели конкурса за улично изкуство „България – по-красива в НАТО“, организиран от външно министрество по повод..

публикувано на 20.12.24 в 06:34

Графа на 55 с обща изложба с приятели

Гроздан Илков-Графа  отбелязва 55-ата си годишнина с обща изложба с приятели Добре познатият на пловдивската публика и арт среди художник, пластик и талантлив автор на творби в стил стийм пънк ще открие в галерия "Мария Луиза" изложба, озаглавена "Гроздан Илков-Графа и приятели". Тя е посветена на двете петици в житейския му..

публикувано на 20.12.24 в 06:29

Изложба за Рождество Христово в Археологическия музей

Изложбата "Слово и образ: археологически находки и възрожденско изкуство“ ще бъде открита днес в Регионален археологически музей – Пловдив .  Експозицията е посветена на Рождество Христово. Изключително събитие, дало отражение върху всички сфери на обществения живот, празник на духовното възраждане, пишат от музея.  Куратор е Соня..

публикувано на 20.12.24 в 06:20