Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историческа панорама за Пловдивските акомпанятори

| обновено на 25.10.20 в 10:18


Съхранена памет на една голяма част от културното наследство на града ни, откриваме в страниците на Историческа панорама – „Акомпаняторите на Пловдивското музикално училище“. 

Първи по рода си опит за събиране на историята на акомпаняторите в Пловдивското музикално училище, и опазването му за идните поколения прави авторът на книгата, д-р Злателина Коларова.

"В хода на изследването се сблъсках с трудности от различно естество. В архивните материали има противоречия и неточности. Опитвала съм се да удостоверя използваната фактология с повече от един източник. Част от акомпаняторите са вече покойници, за някои от тях няма конкретни сведения. Дори за такава икона в професията като Та- 6 теос Санджакян все още липсва изчерпателна, подобаваща на дългия му творчески път биография. Поради недостиг на документи в много случаи се наложи да се позова на разкази или спомени на свидетели. Присъствието на субективния фактор, с всички произтичащи от това последствия, е очевидно. В изложението съм пропуснала имена, за които се е доказало, че не са били акомпанятори, въпреки че фигурират като такива. (Показателен е примерът с Милчо Левиев, който лично ме увери, че е бил преподавател по камерна музика, макар да е отбелязан като корепетитор. Има и други подобни случаи). Пропускам и непотвърдените, че са упражнявали професията. Разчитам на коректност за подадените справки относно работата на съпровождащите пианисти. Срещнах много съпричастие, желание за сътрудничество и помощ, за които съм дълбоко благодарна."

Разговорът с  д-р Злателина Коларова чуйте в прикаченото аудио.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Показват филми с "Поглед към другия"

Петдневна филмова поредица „Поглед към другия“ ще бъде представена от днес в Пловдив .  Международната селекция от киноразкази е инициатива на Гьоте институт - България  и сдружението „Арте Урбана Колектив“ и ще бъде показана в Лъки – Дом на киното. Програмата включва късометражни, документални и игрални европейски заглавия, както и дискусии..

публикувано на 26.04.24 в 06:37

Изложба на Александър Христев в галерия "Пловдив"

Дружеството на пловдивските художници представя изложбата „Палитра Европа“ на живеещия във Франция творец Александър Христев в галерия „Пловдив“ в сградата на Общинския съвет. Роденият през 1976 г. в Париж художник учи в реномирани частни училища в града, като след колежа посещава Екол  ПЕНИНЕНГЕН, Екол де ВОЗ АР, Ателие по живопис Де ла Вил..

публикувано на 26.04.24 в 06:29

Никола Илиев единодушно стана почетен гражданин на Пловдив

Пловдивският общински съвет единодушно удостои с отличието „Почетен гражданин на град Пловдив“ Никола Илиев за изключителен принос към опазване, съхраняване и развитие на музикалното наследство и популяризиране на българската народна музика. Никола Илиев е емблематична фигура за град Пловдив, обогатявайки културния пейзаж с непреходната..

публикувано на 25.04.24 в 11:25

Сборникът с разкази "Баба" събира респект и благодарност

На книжния пазар излезе сборникът с разкази "Баба". Той ще бъде представен  от Кремена Димитрова  в „Петното на Роршах“ на 30 април.  Книгата включва разказите на хора от най-различни сфери и професии на живота, които разказват за своите Баби. Незабравимите си истории  споделят писател, психолог, журналист, рекламист, режисьор и актьор. Сред..

публикувано на 25.04.24 в 08:01

Проф. Пимпирев гостува на Природонаучния музей

Среща с проф. Христо Пимпирев и екипа на втората полярна мисия на българския военно-изследователски кораб „Св.св. Кирил и Методий“ организира Регионалният природонаучен музей - Пловдив в зала „Планетариум“. Припомняме, че през февруари в Природонаучния музей бяха открити новата експозиция „Полюси“ и първият по рода си „Леден фестивал“,..

публикувано на 25.04.24 в 06:23