Ние сме подготвени да преминем изцяло към дистанционно обучение, но за целта трябва да отговорим на условията, определени в заповедта на министъра на МОН, заяви Валентина Стоенчева, директор на СУ „Св.Патриарх Евтимий“ в Пловдив и заместник-председател на Съюза на работодателите в системата на образованието в града.
По думите й, през миналата учебна година още от първия ден на онлайн обучението училището вече е било „в облака“. „Тук обаче има и психологически проблем – едни деца са болни, връщат се, после други излизат в болнични, а част от тях вече имат и положителни тестове“.
Стоенчева подчерта, че ежедневно информацията за заболеваемостта в училището се качва на сайта на училището. Трима учители, от които единият вече се е върнал а работа, е с положителен тест за Ковид-19. Около 17-20 учители вече са били в болнични по различни причини, има и 7 ученика, които са болни. Три са карантинираните паралелки, заради болни ученици.
Стоенчева уточни, че и тримата учители, когато са били с установен ковид-19, не са били контактни с колегите и учениците.
„Нивото на отсъстващите ученици от СУ „Св.Патриарх Евтимий“ в момента е ниско – под 1%. Ние наистина не можем обаче да преценим колко от тях са наистина болни или имат грипоподобни симптоми. Това може да установи само медицинско лице“, подчерта Стоенчева.
Тя бе категорична, че заповедта на министъра на МОН е еднозначна и не би следвало решенията да бъдат оставени единствено на училищните ръководства. Заповедта обаче дава пътя, който би трябвало да се извърви, за да се вземе решението. За него трябва да бъдат отговорни и РЗИ, и кметът, и областният управител и РУО, които получават ежедневна информация за състоянието на заболеваемостта.
„Лично мое мнение е, че трябва да се действа локално. Може би министърът трябва да вземе решението кое училище в коя област да премине към обучение онлайн“.
Стоенчева заяви още, че по-голямата част от карантинираните ученици са в прогимназиален, а не – в начален или в гимназиален етап. „Бихме се справили в ситуация обаче учениците от 5 до 8 клас да преминат на обучение в електронна среда за определен период от време“.
По думите й, поставеният 15%-тен праг на заболеваемостта за преминаване на обучение в електронна среда е твърде висок. „Учениците стоят по 6-7 часа в класната стая без предпазни средства и ако сред тях има болни, те насищат атмосферата с вируси и биха могли да допринесат за заразяване и на учителите“.
„Когато имаше заболели учители, започнахме да назначаваме заместници, впоследствие – заместници на заместниците. Притеснявам се не само за учениците, но и за колегите, които имат семейства“, заяви Стоенчева.
Тя бе категорична, че обучението в електронна среда дава добри алтернативни възможности като форма на обучение, но само за определен период от време.
Цялото интервю – от звуковия файл:
На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..
Владимир Иванов - председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..
Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..
Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира производителят на зеленчуци Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..